8. august 2011

e-raamatute müümine kogub hoogu

e-raamat

Esimese seitsme kuuga on müüdud 3524 eestikeelset e-raamatut.

Populaarsemateks e-raamatuteks on uus liiklusseadus ja Petrone Prindi "Minu" sari. Ühe suurima e-raamatute müüja digikogu.ee hinnangul on nüüd oluline kirjastuste poolt sisu valikut laienda, et tarbimine suureneks ja digiraamatu hind senisest veelgi soodsamaks muutuks.

Eestikeelsete e-raamatute müügiga alustasid eelmise aasta detsembris Eesti Digiraamatute Keskuse vahendusel Apollo, Rahva Raamatu ja Krisostomuse e-poed ning Elionile kuuluv digikogu.ee. Juulis lisandusid e-raamatute müüjate hulka ka EMT ja Tele2, kes avasid samuti oma mobiilsed e-raamatupoed. "Oleme tänaseks saavutanud taseme, kus müüme keskmiselt 500 e-raamatut kuus. E-raamatute entusiastina pean ma e-raamatute müügipotentsiaali kindlasti veelgi suuremaks, kuid mitmete skeptikute ootuseid oleme tänaseks juba ületanud,“ ütles Eesti Digiraamatute Keskuse juht Margus Küppar.

Eesti suurima e-raamatute ja muusika ostukeskuse digikogu.ee esindaja Paul-Kristjan Lilje sõnul on digitaalsete raamatute äris kriitiliseks väljakutseks kvaliteetse sisu valiku laiendamine. Digikogu.ee ostukeskuses on hetkel 400 e-raamatut, ent lähitulevikus oodatakse valikusse rohkem e-raamatuid. „Sisu vähesuse probleemiga seisime silmitsi ka näiteks Elioni digitaalse videolaenutuse algusaegadel, kuid nüüd on need takistused ületatud. Loodame, et sama toimub ka Eesti e-raamatute maailmas,“ ütles Lilje.

Eesti Digiraamatute Keskuse andmeil on e-raamatute arv alates mullu detsembrist kasvanud kolm korda. Kui 2010. aasta detsembris e-raamatute müük käivitati, oli poodides müügil 150 eestikeelset e-raamatut. EDRK eesmärgiks on pakkuda aasta lõpuks elektroonilisel kujul 1000 eestikeelset raamatut.

Huvi kasv elektroonilise raamatuformaadi vastu on seotud e-raamatute hulga suurenemise, lugemiseks sobivate seadmete kättesaadavuse ja uute müügikeskkondade tekkimisega. „Näiteks USA-s müüakse e-raamatuid juba rohkem kui paberraamatuid ja ma usun, et see trend jõuab mõne aja pärast ka Euroopasse, “ lisas EDRK juht Margus Küppar.

Raamatute valiku kõrval on teiseks oluliseks teguriks valdkonna arenemisel ka digiraamatute hind. „Olen seda meelt, et digitaalne meedia peab olema füüsilisest meediast tajutavalt odavam. E-raamatud maksavad täna juba umbes 30% vähem oma paberversioonidest, kuid see vahe on veel liiga väike. Kui tarbimine suureneb, langevad kindlasti ka hinnad,“ ütles digikogu.ee esindaja Paul-Kristjan Lilje.

Lisaks odavamatele hindadele on e-raamatutel paberraamatute ees ka mitmeid teisi eeliseid. Digiraamatute ostmine on kiire ja mugav, selleks ei pea ise raamatupoodi minema ning ostetud teose saab e-poest kätte paari minutiga. Tänu elektroonilisele formaadile võib oma arvuti, nutitelefoni või e-lugeriga kanda korraga kaasas tuhandeid raamatuid. Autoritel on võimalus lisada e-raamatutesse lisaks tekstile ka video- ja helimaterjale ning infolinke. Lugeja jaoks pakub e-raamat võimalust muuta vajadusel tekstisuurust, otsida raamatust hõlpsasti soovitud kohta ning teha märkmeid.