By: Igor Gräzin

21. veebruar 2010

Igor Gräzin: eesti mees, tule mõistusele!

Pilt: reform.ee

No mida saab 50%-vene-mees öelda 100%-eesti-mehe kohta, kes figureerib vene naljafolklooris anekdootide sarjas – “gorjachie estonskije parni” (kuumad eesti poisid)?

Eesti mees on ekspluateeritud, mahasurutud, haavatud filmi-macho. Ta ei saa olla see, kes ta tahab ja suudab, vaid see, kes ta peab olema. Edukas, alati vormis, mehelik, muretu, külma närviga. Mehed ei nuta! Tegelikkuses on aga eesti mehel väga õrn ja haavatav hing… See lööb mõnikord välja hingesuguluses venelastega, just siis, kui nad mõlemad reageerivad emotsionaalselt asjadele, mis on ebaolulised. Seda teavad humoorikas poliitiline provokaator Klenski ja psühholoogid. 

Kui võtta asja sisu, siis peegeldab see labiilsus pluss psühhiaatriline situatsioon seda, et eesti mees on meditsiiniliselt väga haige: hinnanguliselt vajab veerand kuni kolmandik abi psühhiaatrilt või psühholoogilt (depressiooni ja sellega kaasnevate probleemide vastu.) Olen sellest kirjutanud raamatugi (“Poliitika kui depressioon ja enesetapp”). Kuna ma pole oma minevikuhädadest saladust teinud, siis on kümneid, ehk sadugi mehi läbi aastate, kes on tulnud nõu küsima ja niisama pihtima… No mida ma teha saan?

Puutun päev-päeva kõrval tundide kaupa kokku inimestega, kelle probleeme ma ligikaudu tean ja seda on õudne vaadata, milliseid pingutusi nad teevad, et oma depressioone varjata…

Amatöör-psühholoogia-organisaatorina (koos dr Antti Liiviga) tahaks öelda: Eesti Mees! Tule mõistusele! Depressioon ei ole häbiasi, vaid normaalne ja tavaline haigus. Millega saab rahulikult, edukalt ja rõõmsalt elada. Tingimusel – kui seda teatakse ja ravitakse. (Hoidku jumal abi otsimisest viina ja moodsate ühepäeva anti-depressantide. abil. Viina tuleb juua rõõmsal meelel, mitte kurbusest.) Konnasilmagi on parem ära uuristada, aga depression on hullem.

Eesti mees on hea mees (ütleb vene mees minu sees eesti mehele sealsamas), aga täna vajab ta kaitset. Sest ta on hea meessoost i n i m e n e, aga mitte kõikvõimas jumal. Öökapiraamatuks soovitan aga Aleksis Kivi “Seitse venda”.