By: Karl-Kristjan Nigesen

9. jaanuar 2013

Inglise köök?

söök

Pilt:Internet

Üks suuri müüte on kehv inglise toit. Telestaarid Gordon Ramsay, Jamie Oliver ja kas või alati nii mõnusalt švipsis Keith Floyd on teinud kõva töö, et seda väidet ümber lükata.

Traditsiooniline Inglise köök – Rules Restaurant

Üks kohtadest, kuhu turist satub, otsides valguskiirt traditsioonilises Inglise köögis, on kahtlemata Rules. See Londoni vanim restoran avati juba 1798. aastal ja menüü koosneb peamiselt metsloomade ja -lindude lihast. Rules’il on omad jahimaad ja linnufarm, mis lubab alati pakkuda usaldusväärse kvaliteediga roogi. Lisaks serveeritakse Inglise austreid ning magusroogadest on esindatud eelkõige pudingid. 

Interjöör on ajalooline ja küllap vastab päris täpselt sellele, mida me ühest soliidsest Inglise kohast ootame. Kunagised külalised on olnud näiteks Charles Dickens ja Charley Chaplin. Õhtuseks ajaks tasub laud kindlasti broneerida, aga nagu selgus, on vahel võimalik ka impulsiivsem lähenemine. 

Ma ei ole kunagi varem söönud nii head jänest kui sealne potted Wiltshire rabbit. Imeline eelroog. Et ma polnud kunagi varem söönud Jeruusalemma artišokke ehk maapirne, nagu meil neid tuntakse, saabus põhiroana lauale nende poolt sekundeeritud metspardi rind. Menüüs oli mainitud ohtu, et metslinnus võib leiduda mõni haavel. Tundus olevat tore reklaamitrikk, kuni hamba all oligi killuke metalli – olge palun ettevaatlikud. Part oli muidugi väga hea. Ma ei saa salata, et ka faasan on varasemates toidukogemustes puudunud. Paras kana, ent karrina vägagi tore roog. 

Rules’i julgeks soojalt soovitada, kui miljöö ei oleks külastajate osas nii võõras – lauanaabriteks jaapanlased ja ameeriklased. Samas kipub vist nii olema, et inglased otsivad pigem midagi värskemat ja eksootilisemat, kui seda on kodumaine köök? 

Koht on ligi kaks korda soodsam kui näiteks Gordon Ramsay Michelini kolmetärnirestoran. Inimese kohta võiks planeerida vähemalt 60 naela. 

35 Maiden Lane, Covent Garden 

www.rules.co.uk 

Galvin - killuke ketserlust, Prantsuse köök Londonis 

Olgem siiski ausad – kulinaarsed finessid pärinevad Prantsusmaalt ja kuivõrd üks Michelin Guide’is soojalt soovitatud Prantsuse söögikoht asus Baker Street’il ööbimiskoha vahetus läheduses, olnuks patt jätta see proovimata. Mida ma enne restoraniuksest sisseastumist ei teadnud, oli see, et Galvin osutus 2008. aasta Londoni restoraniauhindade jagamisel parimaks Prantsuse restoraniks Londonis. Restorani enesemääratlus „Bistro de Luxe“ vihjas ka justkui millelegi lihtsamale. 

Väikesest ehmatusest ja kartusest, et rahakott saab tõsise löögi, saime üle, sest hinnad osutusid olema samas suurusjärgus kui Rules’is. Ehk isegi veidi soodsamad. Aga oluline on ju hoopis toit ja siinkohal oli tegu küll seitsmenda taevaga. Valik sai päris kirju ning väiksema seltskonna häda on alati pudeliveini sobitamise keerukus. Üks vein lihtsalt ei kata kogu toiduvalikut ja jaksad sa siis reisil olles riskida järgmise päeva uimase hommikuga? Külastajate suureks rõõmuks on korralik veinivalik saadaval ka klaasi kaupa (ehkki võiks ju eelistada poolformaadis pudeleid) ja abiks oli igati sõbralik sommeljee. 

Kalasupp oli imeline, foie gras’ terriinil noorte porrudega oli küll traditsioonilist häda – hanemaksa saab ka palju ägedamal kujul (loe kallimalt) valmistada. Hea sellegipoolest, aga tundub, et eelroogadest põnevaim – steigitartar sai maha magatud (oligi ilmselt liiga toitev). 

Tadžiinis valmistatud lammas oli kahtlemata ideaalilähedane lambaroog ja seda saatnud baklažaanikaaviar tekitas rahuloleva muheluse. Teiseks proovitud põhiroaks oli natuke riskantsem valik – vasika neerud, mis osutus šokeerivalt õrnaks; sommeljee abita oleks veinivalik selle toidu osas täiesti mööda läinud. Ma ei oleks iial uskunud, et miskid siseelundid võivad sellise elamuse pakkuda, aga maitsemeel kiitis selle valiku igati heaks. 

66 Baker Street, Marylebone 

www.galvinrestaurants.com 

Bibendum Oyster Bar – vahepala poodlemisele Conrani poes 

Kui teile tundub, et õhtusöök restoranis on ajaraiskamine, leidub ka teisi võimalusi. Näiteks Michelini majas, kus esteetikaguru Terence Conran peab nii restorani, natuke lihtsamat einelat kui ka sisustuspoodi. Imekaunis juugendmaja, kus hoolsad omanikud on taastanud ka kunagised Bibendumi (Michelini kummimehe) motiividega vitraažaknad ja kadunud hiilguse, pakub külastajatele võimaluse einestada lisaks teise korruse restoranile ka ajastuvaimus fuajees. See on emailitud keraamiliste plaatidega kaetud ruum, kus kunagi vahetati autode rehve. 

Paigutage siia nüüd mereelukaid serveeriv söögikoht, mil nimeks Oyster Bar, ning olete päris kõvas hämmingus. Tõsi, maalingud seintel vihjavad, et rehve käisid vahetamas džentelmenid, kellele tuli pakkuda ka sellise toimingu juures esteetilisi tingimusi.

Toidusoovituseks oleks siinkohal plateau fruits du mer, mis sisaldab austreid, teisi molluskeid, erinevaid krevette, langustiine ning krabi. See tundub olevat kerge eine, ent elukate kogusest piisab ometi kõhu täitmiseks. Toidu kõrvale leidub kompaktselt veinikaardilt rahakotile ning maitsemeelele sobilik vein või šampanja, kuid säästukoht see nüüd küll ei ole. Eine on siiski soodsam kui eelmainitud restoranides. 

Kui olete ehitusinsener, siis võite hiljem kolleegidele mainida, et einestasite ühes vanimas raudbetoonkonstruktsiooniga majas Inglismaal. Hennebique on tuttav nimi, eks ole? 

81 Fulham Road, South Kensington 

www.bibendum.co.uk 

Killuke Türgit – Sedir 

Tahate süüa soodsamalt? Aga palun. Unustage peenutsemine ja ka siis ei tule teil pettuda. London pakub arvukas koguses rahvuskööke, millest mul õnnestus külastada üht tagasihoidliku türgi perekonna peetavat restorani. Tugev eelroogade valik on paremate Türgi söögikohtade alatine trump – falafel ehk kikerhernepallid, mis siin küll koonlakujulised, tarama salata ehk tursamarjast valmistatud hõrgutav kreemjas roog ning börek’i nimelised fetajuustuga täidetud pisikesed filotaignast pirukad on kõik vägagi maitsvad. 

Põhiroa osas teatab peremees, et kõik on hea, aga Türgi puhul ei saa lambast üle ega ümber – Ühendkuningriigi puhul ju tegelikult ka mitte. Islim ehk baklažaaniviiludesse mähitud lambaliha tomatiga oli iseäranis tore leid. Koos rakidega kulus sööja kohta 30 naela. 

4 Theberton Street, Islington 

www.sedirrestaurant.co.uk 

Ideoloogilise vürtsiga kiirsöök – RedVeg 

Tahate veel soodsamalt? Minagi lootsin proovida lugematuid põnevaid kiirsöögiurkaid, ent ajakava ei võimaldanud kõike, mida oleks soovinud. RedVeg Soho’s oli üks, mida õnnestus tabada. Punase ideoloogilise fooniga koht, ent serveerib suurepärast taimset kiirtoitu. Tasub proovida neil, kel seinal Che pilti nähes süda pahaks ei lähe. 

Londonisse, mille eelmine linnapea oli isegi sotsi kohta tähelepanuväärselt punane, koht muidugi sobib. Siin linnas elas ju ka Marx, kes soovimatusest tööd teha lasi oma lastel viletsusse surra, ja Lenin peatus siin mõnda aega jne … 

Muide, RedVeg on UK Taimetoitlaste Ühingu poolt auhinnatud söögikoht ja pakub toitva eine ka kuue naela eest. 

95 Dean Street, Soho 

www.redveg.com 

Allikas: reisiajakiri Estraveller, detsember 2008-jaanuar 2009