By: Jaanus Harro

10. oktoober 2010

Jaanus Harro: Eesti mees peab mõistma surra

jaanus harro

Pilt: mees.eu

Igaüks on lugenud Eno Raua "Naksitralle", lõbusat lugu kolmest toredast veidrast mehikesest, kes kimavad minifurgooniga osalt tõepärases ja osas fantastilises maailmas ringi.

Vähesed mu tuttavaist on lugenud teist Eno Raua raamatut kolmest mehest. Traagilist teost "Etturid", milles püüavad elada ja armastada sõdinud ja sõjast kodumail kõrvale eksinud mehed.

Üha kitseneb nende mänguruum, kuni metsapunkrist kaugemale minek toob kaasa alati vere ja surmaohu. Elamata jääva elu ängistuse vastu on võtta vaid külapoest röövitud viin. Isegi unistustes enam ei suuda näha midagi peale kord põgusalt kohatus tütarlapse rohelist pluusi.

Nii võtabki kolmiku juht ka kaaslasi katma jäädes hinge alla pudeli viina ning ei märka õigel ajal taanduma hakata. Enne, kui valangud julgeolekumeeste automaatrelvadest tabavad teda pähe, jõuab ta avada ise tule ja mõelda: "Eesti mees peab mõistma surra."

Meeste saatuseks, kes ellu jäid, oli pikka aega kas muutuda naksitrallideks või sumbuda oludes. Viimane ajab muidugi jooma. Siis ühtäkki kadusid senised surutised ja tundus, et et kõik on mehe enda ettevõtlikes kätes. Nii võib minna ahneks ja haarata rohkem, kui kanda jõuab, või siis kannatada neid vaadates, kellele rohkem pihku on jäänud.

Ka see ajab jooma või tegema muid rumalusi, sest ka rumaluste tegemise võimalused on vabaduse ja jõukuse kasvamisel suuremad. Usutavaid eeskujusid muudest valikutest ei olnud meile lapsepõlves pakutud ja nende avastamine ajaloost ja maailmast võtab inimpõlve.

Nüüd jälle on Eesti meeste kohuseks tõepoolest mõista surra. Nimelt keskmiselt viisteist aastat hiljem kui praegu kergekäeliselt võetud kombeks. Kasutades võidetud aega enda, sõprade ja sugulaste heaks. Ennekõike pere loomiseks, laste üleskasvatamiseks ja lapselastele eeskuju andmiseks.

Selleks tuleb õppida elust rõõmu tundma ja uskuma mittemõõdetavatesse väärtustesse. Mõõdetavaid on kellelgi alati rohkem ja allasurutud kadedus kahjustab tervist hullemini kui suitsetamine ja joomine.

Peaasi, et mees oleks rõõmus oma tegemise juures. Rohkem väärikat enesekindlust ja teisiarvestavat eneseuhkust. Rohkem julgust elada omaenda elu. Meie eelkäijad ja meie ise oleme võitnud kätte kõik eeldused selleks. Ja nagu korduvalt rõhutanud eelpool kirjutajad, suurepärased eesti naised aitavad meid.