By: Jüri Ratas

27. detsember 2009

Jüri Ratas: mees on oivaline olla

Pilt:kesknoored.ee

Mees on oivaline olla, kui Sul on kõrval toetav perekond: abikaasa, vanemad, järeltulijad.

Mees on oivaline olla, kui Sul on tõelised sõbrad. Mees on oivaline olla, kui Sul on töö, mis Sulle meeldib ja rahuldust pakub. Mees on oivaline olla, kui tehtud töö eest ka väärilist palka saab.
 
Ma arvan, et me kaevame oma õnne ise maa seest välja - see on nii eestlaslik. Mida see Andres seal Vargamäel maa seest õieti otsis? Äripäeva peatoimetaja Igor Rõtov kirjutas hiljuti, et ettevõtja on õnnelik, kui ta pingutab ja et 2007. aastal peame me pingutama, nagu me seni oleme pingutanud. 

Pingutuse peab aga korvama ka korralik palk. Tõenäoliselt pole ühelgi töötajal ükskõik, kui palju ta palka saab. Olgu ta tööl haiglas, politseis või koolis. Samavõrd on igale tööandjale oluline küsimus, kuidas maksta oma töötajatele palka nii, et inimesed oleksid motiveeritud. Alamakstud inimene ei ole rahul ja efektiivne, palk peab tagama inimeste põhivajaduste rahuldamise ning vastama tööturu seisule. Julgen väita, et kehtib reegel - oma igapäevast tööd tehes leiame enda jaoks palju uut, huvitavat, rahuldust pakkuvat, kuid nii tööle asumisel kui töölt lahkumisel on sageli peamiseks teguriks palk.

See vist on minu isiklik juhikreedo ja võibolla ka üks peamistest põhimõtetest, mille järgi ma kogu oma täiskasvanud elu olen seadnud. Tuleb anda endast parim.

"Käed külge!" kui kõige lühemalt kokku võtta. Kas see on mehelik, naiselik? Ma ei tea. Ma arvan, et kuni meil on jõudu, me peame seda jõudu rakendama, et lükata asju liikuma! Kuni me jaksame, kuni silm seletab sihte ja mõistus haarab raudselt ning lõikab terana teoreetilisi küsimusi, mida me teel kohtame - seni me peame vastama igale väljakutsele, valama praktikasse ja tõukama tagant iga head mõtet. 

See on juhtimine, see on võibolla ka "mehelik mõtlemine" (kui selline asi on olemas) ja võibolla ka ainus viis midagi ära teha. 

Kuid ikkagi, et asju liigutada, juhtida, välja käidud ideid realiseerida, lähtun mina enda jaoks olulisimast: mees on oivaline olla, kui Su kõrval on toetav perekond. Tänan Sind Karin!