3. märts 2014

Kevadel tasub süstamatkale tulla!

Pilt: Meie Liigume Matkad

Süstamatk on mõnus võimalus avastada Eestimaa kaunist loodust vee pealt. Kevadised veematkaplaanid on tark teha just nüüd, kui kevad ei ole veel õiget hoogu sisse saanud.

Kas valida veematkale minnes süst või kanuu?

Tavapäraselt käiakse kevadeti suurvett avastamas ikka kanuudega. Kanuusid iseloomustab rahulik kulgemine, head manööverdamisomadused, lihtsus ja võimalused võtta matkale kaasa ka kellegi kolmanda. Kanuumatkad sobivad pigem väiksematele ja metsikumatele jõgedele, kus tuleb vahetevahel paadist välja tulla, et ületada näiteks langenud puid.

Süstasid aga eelistatakse just pikemate veematkade puhul, mis toimuvad suurematel veekogudel. Süstad on stabiilsemad kui kanuud ja samuti olulisemalt mugavamad - matkaja istub seljatoega istmel, tema keha on tänu spetsiaalsele põllele kaitstud märjaks saamise eest ja süsta saab tänu tüürile mugavasti jalgade abil suunata. Süstaga sõitmine on võrreldes kanuuga  oluliselt kiirem tänu süsta voolujoonelisele kujule ja asjaolule, et süstamatkaja kasutab kahe labaga aeru.

Meie Liigume Matkad korraldusel toimuvad süstamatkad kuni 20 inimesele. Ettevõtte kasutuses on kokku 10 kahekohalist süsta koos kõige vajaminevaga (põlled, aerud, päästevestid jne). Lisaks matkale korraldatakse vajadusel ka osalejate transport, toitlustamine ja soovi korral ka majutus.

Süstamatkasid korraldab matkaettevõte  peamiselt Lõuna-Eesti suurematel jõgedel ja järvedel. Kui järvedel saab korraldada ka 1-2 tunni pikkuseid süstaga sõitmisi, siis jõgedel võib süstamatk aega võtta rohkem kui 3 tundi - sageli ei ole lihtsalt võimalik jõelt varem ära tulla, kuna puuduvad ligipääsuteed.  2014. aasta kevadel toimuvad süstamatkad järgmistel veekogudel:

 

  • Õhne jõgi – 20 km pikkune süstamatk saab alguse Viljandi-Mustla-Pikasilla maanteel oleva Suislepa silla juurest ning kulgeb Õhne jõge ja Võrtsjärve pidi kas Pikasilla puhkealani või järve lõunatipus oleva Vooremäeni;
  • Väike Emajõgi – pakkumisel on süstamatkad algusega Hummulist või Jõgevestest Greete motelli juurest. Sihtkohaks Greete motell või Pikasilla puhkeala. Pikim distants Hummulist Pikasillani on kokku 25 km;
  • Suur Emajõgi – süstamatkad saavad alguse kas Kärevere sillast Tartu-Tallinn maanteel või Tartu linnas, suunaga allavoolu. Matkade pikkused orienteeruvalt 15 ja 20 km. Samuti korraldame Tartus lühemaid, kuni 2 tunni pikkuseid matkasid, mille käigus tutvume Tartu linnaga jõe poolt vaadatuna;
  • Ahja jõgi – algus näiteks Lääniste puhkealalt, suund üles- või allavoolu. Matkade pikkused kuni 20 km. Emajõe Suursoos on võimalik korraldada ka mitmepäevane süstamatk;
  • Saadjärv, Pühajärv, Kuremaa järv, Viljandi järv – hea võimalus kiireks süstaretkeks, mille kestvus orienteeruvalt kuni 2 tundi.

Süstamatkasid korraldame seltskondadele alates 10 inimesest. Kui soovid tulla sõitma väiksema grupiga, siis vaata plaanilisi süstamatkasid Meie Liigume Facebooki lehelt. Tavaliselt toimuvad need nädala sees ja kestavad 2-3 tundi.

Meie Liigume Matkad tegutseb alates 2013. aastast, pakkudes mitmeid võimalusi aktiivse vaba aja veetmiseks Eestimaa looduses. Matkaettevõte toimetab küll peaasjalikult Lõuna-Eestis veekogudel, maastikel ja metsades, kuid saadakse hästi hakkama ka mujal Eestis. Talvel toimuvad suusamatkad, räätsamatkad ja tõukekelgumatkad. Kevadel/suvel/sügisel toimuvad tõukerattamatkad, süstamatkad ja kanuumatkad. Lisaks pakume metsaõppeprogramme erinevas eas huvilistele.

Võta ühendust Meie Liigume Matkad meeskonnaga ja paneme koos kevadised matkaplaanid paika. Vaata lähemalt Meie Liigume Matkad koduleheküljelt!

Flash is required!