By: Kristjan Port

13. november 2011

Kristjan Port: vanade meeste suvi

Kristjan Port

Pilt:areng.ee

Päeva väsinumal poolel koju sõites tundus aknast paistev lume alla peidetud rattatee lõik täiesti normaalsena, kuni märkasin, et istun autos suviste riietega - midagi peab viltu olema.

Värske tuuleiilina täitus teadvus segasest mõnust, et vormiliselt on veel suvi, ja vihma asemel maha sadanud rahe paistis nüüd juba looduse huligaansusena. Samas jäin mõtlema, et sügisene nn vanade naiste suvi oleks kui lohutus päris suve maha maganutele või end töötama unustanutele. Miks aga seda vanadele naistele pakutakse? Ons nad nii koledad, et suvises valguses ei sünni näidata?

Üleüldse - miks pole evolutsioon talle antud aastatega suutnud kõiki inimesi ilusaks kujundada? Kuidas siis koledaid, ükskõik mis mõõdupuu järgi neid ka ei klassifitseeriks, ei ole looduslik valik paljunemise magusas mängus osalejate keskelt välja arvanud? Sest kui pere luuakse ainult ilusate inimeste vahel, peaks ju koledate põlv otsa saama. Sama peaks käima veel vähemalt lollakate ja tõbiste kohta, sest neid ju samuti keegi ei taha. Vähemalt teoorias ja küsitlustes.

Ometi pole olukord aastatuhandetega karvavõrdki paremaks muutunud. Seni on arvatud, et igasugused ebameeldivad pärilikkuse muudatused ületavad esinemissageduselt looduse aeglasevõitu umbrohu kitkumise suutlikkust. Omavahel rääkides ei usu teadlased seda seletust isegi, sest koledaid on liiga palju, olemaks juhuslikult tekkinud. Nüüd paistab, et probleem on ilusates inimestes endis, kes on ise koledate tekitamise peamiseks põhjustajaks.

Šoti teadlaste värske teooria seletab kole-probleemi meeste ja naiste ilu erinevusega. See tähendab, et tunnus, mis teeb mehe ilusaks või muidu edukaks, ei ole alati sugugi kohane naise jaoks. Ja vastupidi. Ning kui kaks kena inimest loovad pere ning neil sünnib isa tunnustega tütar või ema tunnustega poeg, pole lapse raskes põlves süüdi kade nõid, vaid vanemate elitaarne kenadus. Probleem ulatub ilust kaugemale - isale elujõudu andvad geenid võivad tütrele teha karuteene.

Imestades aga ilusate päritolu üle, selgub samast šotlaste uuringust, et kui ilusad sünnitavad rohkesti, kuid tihti ebaedukaid järglaseid, siis ebaedukad omakorda sünnitavad vähe, kuid edukaid pärijaid. See tähendab, et tütre hukutanud ilusa isa geenid võivad järgmises põlves poisist lapselapse peal uuesti välja hüpata jne. Kogu see jutt võib aga olla liiga ilus, mistõttu osa järeldusi võivad paraku osutuda koledateks. Tegelikult uurisid Šoti teadlased hirvi ja mitte inimesi.

Sama jutu jätkuks väärib äramärkimist veel üks meeste, naiste ja iluga seotud teema. Väidetavalt unistab monogaamse ühiskonna peamiselt meespool aeg-ajalt mitme naise pidamise võimalikkusest. Selle unistuse jalad oleksid siiski lühikesed, sest teadlaste arvates jääks polügaamses ühiskonnas enamik vähem atraktiivseid mehi üksikuteks ja nad läheksid hauda ilma oma geneetilist teatepulka edasi andmata. Selle väite usutavuse parandamiseks tuuakse näiteid ajaloost, mille käigus on võimukad ja kõrge staatusega mehed näidanud üles erakordset seaduslikku või seadusetut viljakust. Samal ajal on vähem atraktiivsed mehed surnud lastetult.

Statistikahuvilistele olgu näiteks kas või Maroko omaaegne imperaator Ismail Moulay, kellele oleks isadepäeval pidanud õnnitluskaarte saabuma 1042 lapselt. Näiteid leiab ka lääne kultuurist, kus valitsejad on alati olnud abielus ühe naisega, kuid lapsi saanud mitmega. Kui nüüd mõni naine ütleb midagi inetut truudusetute meeste kohta, siis arvestagu, et kogu olukorras on nad ise süüdi. DNA analüüsi ja lihtsat matemaatikat abiks võttes väidab tuntud sotsiaalpsühholoog Roy F. Baumeister, et tänaste meeste esiisadeks on pigem esiemad. Kuigi kõikidest seni elanud inimestest umbes pooled on olnud mehed, on praeguse inimpõlve DNAd kujundanud kaks korda rohkem naisi kui mehi, sest umbes 80 protsenti naistest on olnud viljakad, võrreldes vaid umbes 40 protsenti meestega. Loomulikult on taoline naiste komplekteeritud 2:1 DNA programmvara jätnud inimkonnale oma erilise jälje. Konfliktialtim ja eluohtlikum töö, varajasem surm ja sage lapsetus reedavad salakavalat plaani muuta mehed sotsiaal-bioloogiliseks kulumaterjaliks.

Pealegi - kas keegi on kuulnud midagi vanade meeste suvest?

Artikkel on ilmunud ajalehe Äripäev lisas Visioon