By: Andrei Samoldin

10. märts 2014

Kuidas kindlustada tagalat?

Pilt: mindhacks.com

Looduses ellujäämiseks kasutavad loomad oma teravaid meeli, väledaid jalgu ning mõnel juhul ka küüsi või kaitsekilpe.

Samad oskused ja omadused on kasulikud ka tänapäeva mehele, kes elab oma elu, otsib armastust ja edu maailmas, kus kõigi küüned on pööratud enda poole. Aga lisaks on tal tõeliseks läbilöögiks vaja veel ühte oskust, mis puudub isegi kõige kõrgemalt arenenud metsloomadel – oskus oma tagalat kindlustada.

Nii töös kui suhetes on võime kiiresti oma vigu varjata, õigustada või vähendada tihti just see asjaolu, mis otsustab, kas troonid elupüramiidi tipus või seisad selle jalamil. Igas tänapäevases elamisõpetuse käsiraamatus peab kindlasti olema peatükk, mis käsitleb seda hindamatut oskust.

Siinkohal säästame sind raamatupoodi mineku vaevast ning toome ära kõik vajaliku oma seljataguse kindlustamiseks. Selle teadasaamiseks läks sul vaja ainult neid 13 kalorit, mis kulusid hiirenupu klõpsimisele.

Tegutse alati rühmas

Kalad ujuvad parves ühel väga kindlal põhjusel. See vähendab ohtu, et mõni hambuline röövkala neid endale eineks võtaks. Seega on tavaliselt alati parem kuuluda mingisse gruppi – nii mõne projekti kallal töötades kui ka sõbra poissmeesteõhtut kavandades.

Tänu sellele pead sa vähemate asjade eest vastutama (loe: vähem tööd tegema) ning lisaks väheneb ka sinule langev osa süüst, kui asjad peaksid viltu kiskuma. Sellisel juhul ei ole ühte kindlat süüdlast ning sul on lootust pääseda suhteliselt terve nahaga, kui asjad pole just tõeliselt halvasti. Sel juhul tuleb hakata enda ümber kiiresti koguma võimalikult palju teisi kalu.

Nagu kõigi teiste asjade puhul (välja arvatud liivaküpsised), on ka siin kõige võtmeks mõõdukus. Kui jääd liiga sageli karja peale lootma, võid jääda silmamapaistmatuks ja lasta käest mõne hea võimaluse, aga kui tõused liialt esile nagu hüljes haidest kubisevas meres, siis süüakse sind elusalt.

Hangi endale alati alibi

Teatud olukorrad nõuavad alibi olemasolu, mistõttu sul peaks alati igaks juhuks mõni tagataskus varuks olema. See võib kõlada ebasiiralt, aga tihti on hädavale kõige parem võimalus pingelise olukorra maha rahustamiseks, enne kui asjad kontrolli alt väljuvad.Näiteks pead oma töökohast minema hiilima, et teise tööandja juurde tööintervjuule minna.Sel juhul tuleta kindlasti meelde ega sa ei ole viimasel ajal juba vana head hambaarsti juurde mineku vabandust kasutanud. Või tahad oma tüdrukuga tehtud plaane muuta, et sõpradega golfi mängima minna. Siis on äärmiselt oluline, et su vabandus kõlaks usutavalt ja kõige parem, kui ka sõbrad kaasa mängivad. Tüdrukutele meeldib vähimagi kahtluse korral detektiiviks hakata ja sinu vabandusi üle kontrollida. Sel juhul olgu taevas ise sulle armuline, kui ta peaks leidma su murukõrtega pükste taskust golfimängu punktitabeli ja viltpliiatsi. Mina soovitan: ära anna järele soovile põgeneda ja ära võta midagi omaks!

Enneta eksimusi ja koosta plaan

Autokoolis õpetatakse meile, et me alati jätaksime endale väljapääsutee, näiteks hoiaksime pikivahet või jälgiksime, et kõrvalreas oleks alati tühi koht, kuhu saaks ohu tekkides põigata.Sama loogikat tuleks kasutada ka muudes olukordades, mitte ainult sõiduteel. Kui töötad mõne projektiga, mille puhul on selgelt näha, et sellest asja ei saa, hakka juba varakult “põgenemiseks” valmistuma. Selline ennetav mõtlemine annab sulle võimaluse koostada töökindel plaan, mitte lihtsalt reageerida olukorrale ja riskida veel hullemate vigade ja piinlikkustundega.Enne kui midagi teed, tuleb sul õppida läbikukkumist ette aimama. Sinu ülemus tõenäoliselt oskab seda – sellepärast ta paluski sul enda asemel see vastik töö ära teha. Selle asemel, et asjaga lõpuni minna, leia keegi teine, kes tule endale tõmbaks. Lisaks vältimatust läbikukkumisest pääsemisele teenid ülemuste silmis plusspunkte sellega, et taipasid ülesandeid delegeerida. See näitab, et sinus on juhimaterjali.

Hoia alati teine selgitus varuks

Ühelt poolt aitab see sul loomulikult oma seljatagust kindlustada, aga see on ka üldiselt väga hea mõte. Enamikul inimestel, kes teevad riskantseid ja tähtsaid otsuseid, on selleks hoolikalt läbi kaalutud põhjendused. Aga tõeliselt tarkadel (ja edukatel) inimestel on varuks ka teine põhjendus juhuks, kui nende algne mõttekäik jääb kuulajatele arusaamatuks. Mõned nimetavad seda tõe väänamiseks. Teised (eriti poliitikud) ütlevad selle kohta head tegevuspõhimõtted. Kasuta sellist pragmaatilist mõtteviisi ning üllatud isegi, kuidas sul küll õnnestub kehvast olukorrast välja tulla nagu õige mees kunagi.

Lepi oma saatusega

Mõnikord kui asjad ei lähe meie ootuste kohaselt, on parem leppida meile osaks langeva karistusega ja teha oma ülemusele (või tüdruksõbrale) selgeks, et oled saanud väärtusliku õppetunni ning enam sama viga ei korda. Sellisel hetkel üles näidatud lahkus ja alandlikkus võib aidata sul eristuda paanitsevast massist, kes üritab kogu hingest oma nahka päästa.

Kui oled end süüdi tunnistanud, lood sellega võimaluse kahju heastada ning muuta koheselt oma ülemustes ja kolleegides sinu kohta tekkinud arvamust. Tüdruksõbra puhul algab kõik lilledest ja alandlikkusest. Tööalaselt tuleb alustada oma meeskonna kokkupanekust, et see nõme töö lihtsalt ära teha. Õnneks pälvid sa kindlasti kolleegide imetluse, kui oled nõus zlotile viskuma, mistõttu nad teevad kaks korda rohkem tööd, et sind järgmisel korral karistusest päästa. Välja arvatud muidugi see laisk tegelane IT-osakonnast… Tema tõenäoliselt ei muuda kunagi oma kommet tööle hilineda ja sealt pidevalt ära kaduda.

Säilita andmeid

Kui sa just ei ole eksimatu raamatupidaja tüüpi tegelane, aitab põhjalike märkmete tegemine tihti väga tõhusalt su tagalat kindlustada. Oma nahka päästa püüdvad inimesed satuvad sageli paanikasse, eitavad oma süüd ja süüdistavad kõiki teisi. Ent kui hoiad alles selle e-kirja, mille sa neile saatsid, või telefonisõnumid, mille nad purjus peaga läkitasid, aitavad need tõestada sinu süütust ja teevad süüdlaste elu veel raskemaks. Päris lõbus on vaadata, kuidas nad vingerdavad.

Loomulikult peitub varjukülg selles, et kui sa ise oled mõne e-kirja lugemata või mõnele kõnele vastamata jätnud, pole sinu tõendimapp muud kui puhas iroonia. Ning arvestades keskmise IT-osakonna kõikenägevat võimet, pole seda võimalik ka hävitada. Kõik see motiveerib sind pöörama ka tegelikult tähelepanu üksikasjadele või vähemalt sunnib lugema raamatuid arvutite häkkimise kohta.

Päästa oma nahk!

Kui sul kunagi pole vaja oma seljatagust kindlustada, tähendab see, et sa kunagi ei astu massi hulgast välja ja ei haara võimalusest. Sul on valida, kas jääda karja keskele ja leppida keskpärasusega ainult selle nimel, et mitte kunagi rakendada pragmaatilist mõtlemist või asju ette planeerida. Või võtad hoopis südame rindu, haarad härjal sarvist ja püüad saavutada midagi suurt!

Kui see ei õnnestu (kui sa ei ole just Tiger Woods, siis aeg-ajalt tuleb ikka kaotusi ette), võid kasutada siin artiklis toodut tagajärgede leevendamiseks. Kui aga plaan käima läheb, võid ületada silla, mida sa kunagi ei põletanud, ja kasutada ära teisel kaldal ootavaid võimalusi.Helista oma arvutihuvilisest sõbrale või kirjuta e-kiri sellele toredale tüdrukule, keda sa konverentsil kohtasid, ja hakka koostama põgenemisplaani. Suhtlusvõrku ei saa luua üksinda diivanil, kaugjuhtimispult käes. Samas on see hädavajalik samm selleks, et kaitsta oma seljatagust ja suunduda paremasse tulevikku.

Related News: