By: Alo Vallikivi

13. juuni 2009

Kuidas osta aktsiaid?

Pilt: freephoto.com

Kümmekond aastat tagasi tuli aktsiatehingu tegemiseks minna pangakontorisse, nüüd on aga võimalik nii hindasid jälgida kui tehinguid teostada arvuti tagant lahkumata.

Kõige lihtsam on aktsiaid osta ja müüa börsil. Börs on reguleeritud väärtpaberite järelturg. Sisuliselt tähendab see seda, et investorid saavad aktsiaid soetada ja müüa kauplemiskeskkonnas, mis tagab, et kõigil oleksid võrdsed võimalused ettevõtete kohta infot saada. Lisaks on börsiettevõtetele kehtestatud kindlad reeglid, mis lubaksid firma aktsiatega börsil kaubelda.

Esimese sammuna tasuks pilk pöörata koduturule ehk Tallinna Väärtpaberibörsile, mis on avatud äripäeviti kella 10.00-14.00-ni. Infot Tallinna Börsi kohta võib leida veebiaadressilt www.tse.ee 

Tallinna Börs on börs nagu ikka, kuigi mõningaid erijooni siiski leidub. Näiteks on aktsiate hinnad paralleelselt noteeritud nii eurodes kui kroonides. Orderi sisestamisel on oluline kontrollida, millises valuutas aktsia hind on määratud.  Veel on kohalikul turu üheks eripäraks eel- ja järeloksjon, mille käigus kujunevad päeva avanemis- ja sulgemishinnad. Oksjoniperioodil saab sisestada ainult ordereid ning oksjoni lõppedes toimub ostu- ja müügikorralduste sobitamine. Oksjoniperiood algab kell 9.45 ja lõppeb 10.00, peale seda toimub juba tehingute reaalajas sobitamine. Kell 13.50 algab sulgemisoksjon, mis kestab 14.00-ni, oksjoni lõpul kujuneb aktsia sulgemishind. Seega ei tasu üllatuda kui kell 13.55 sisestatud tehing teostatakse 5 minutilise hilinemisega.

Tallinna Börsil tuleb arvestada vähese likviidsusega, lihtsamalt öeldes on aktsiatel üsna vähe ostu- ja müügihuvilisi ning tavapärasest suurem order võib turul põhjustada suuri hinnaliikumisi. Võib tekkida ka olukord, kus mõnda aktsiat on võimatu müüa, kuna ostuhuvi puudub. Pikemas perspektiivis leidub igale kogusele ostja, kuid suuremate koguste korral tuleb olla eriti tähelepanelik.

Orderi sisestamisel on oluline eristada turuhinnaga ning limiithinnaga orderitüüpi. Turuhinnaga orderi puhul teostatakse order koheselt ning esmatähtis on tehing võimalikult kiiresti teostada. Kuigi antud juhul teostub order kiiresti, siis võib juhtuda, et hind, mis turul kujuneb, on oodatust tunduvalt kehvem. Nii on näiteks ka kinnisvara kiirmüügil, kui mõningal juhul pakutakse vaid pool kinnisvara tegelikust väärtusest. Aeg on küll inimese kõige kallim vara, kuid aktsiaturul võib kiirustamine liiga kalliks maksma minna. Seetõttu soovitaks pigem kasutada limiithinnaga ordereid.

Limiithinnaga orderi puhul tuleb eelnevalt sisestada hind, millega maksimaalselt (müügi puhul minimaalselt) olete nõus tehingut teostama. Sellise orderi puhul ei pruugi tehing koheselt toimuda ning tehingu tegemine võib võtta päevi või isegi nädalaid, kuid kui on aega oodata, siis tasub see hinna mõttes kindlasti ära. Limiithinda tasuks kindlasti kasutada suurema koguse korral ning ka turu avanemisel kui kõik aktsiate ostu- ja müüginoteeringuid ei ole veel börsisüsteemis üles seatud.

Aktsiate ostmine on muutunud lihtsaks ning kõik toimub väga kiiresti. Seetõttu peaks algaja investor kõik oma sammud mitu korda läbi mõtlema ja võimaluse korral oma teadmisi ja oskusi testima. Hea võimaluse oma teadmiste proovilepanekuks annab virtuaalportfell, kus on võimalik omale aktsiaid soetada nn virtuaalse raha eest. Enne reaalsete investeeringute tegemist tasub kindlasti paar tehingut virtuaalportfellis teostada, sellega saab vältida vigu, mis võivad reaalses elus tihti üsna kalliks maksma minna.

Artikkel on avaldatud lhv.ee nõusolekul

Related News: