By: Laine Randjärv

25. juuni 2011

Laine Randjärv:mees ja naine

Laine Jänes

Pilt: valitsus.ee

Legend 13. sajandi paavstist Joanist, kes hakkas avalikul üritusel sünnitama ja osutus naiseks, ei pruugi olla päris tõsi.

Ajaloolased vaidlevad selle üle, kuidas see sündmus ikka täpselt aset leidis ja kas leidis.

Ometi näitab see lugu, et tähtsatele ja vastutusrikastele ametikohtadele võivad sattuda ka naised, isegi kui mehed on need kõigi võimalike piirangutega endale reserveerinud. Ma olen veendunud, et üksnes soo järgi inimese võimekust, oskusi ja teadmisi hinnata ei saa. Võib öelda isegi karmimalt: ei tohi. Inimene on tervik. Vanatestamendilik mõte, et naine on tehtud mehe küljeluust, sümboliseerib hästi inimese terviklikkust. Kuna mehest on naine „ära võetud”, siis ta on ilma naiseta poolik – midagi on puudu ja vastupidi.

Juhtivas rollis naine on samasugune naine nagu iga teinegi. Avalikus elus olemisega harjub, harjub ka juhtimisega. Kuid see ei muuda naise olemust ja tema osa „inimesest”, see jääb samaks. Suheldes teiste juhtivatel kohtadel olevate naistega, olen tabanud end mõttelt, et paljud mehed aktsepteeriksid naist juhtival kohal ta võimekuse, oskuste ja teadmiste poolest (nagu juhtus paavst Joaniga), kuid ei suuda leppida nende sooga. Diskrimineerimine, kas pole? Ühiskonnas loodud naise kuvand, mille kohaselt piisab, kui naine on ilus ja parem kui ta ei teeks midagi, mis paistab silma, ei ole õiglane. Ka kodutööde jagamine meeste ja naiste töödeks lõhub inimese emotsionaalset tervikut.

Iga naine tahab olla lisaks ilule ka tark, osav ja võimekas. Samas vajab naine hellust, mõistmist ja rahu. Avalik elu, eriti poliitika, muudab paljud inimesed tiigriks – nii mehe kui naise. Ta peab enda eest seisma, kriitilises olukorras lähevad mõned üle piiri ja muutuvad lausa kiskjaks.

Meestega juhtub seda tihemini. Naised esindavad tiigri leebemat poolt – pehmet kasukat ja nurru. Kodus ootab iga naine, ükskõik mis rollis ta väljaspool kodu on, mõistmist, arusaamist, toetust. Mees ja naine ei ole vastuolulised, nad on tervik – nagu puzzle – õiged tükid haakuvad omavahel ideaalselt.

Vastastikune respekt tuleb kasuks igas olukorras – nii „kodus, tööl kui puhkehetkel.” Mehed, armastage ja toetage oma naisi! Isegi siis, kui nad tugevad paistavad, vajavad nad teie hoolivust ja mõistvust väga. Naised, armastage oma mehi!  Isegi siis, kui nad ei julge öelda, kui väga nad armastust ootavad!

Related News: