19. oktoober 2008

Margus Reinsalu – kasiinomeistrist kinnisvarakuningaks

Pilt: Internet

Märtsi alguses Kristiine Kasiino 250 miljoni krooni eest müünud Margus Reinsalu arendab Marokos ja Brasiilias kinnisvara, mille eeldatav müügiväärtus ulatub valmides ligi 20 miljardi kroonini. Järgmine arendus võib alata Indias.

Mehe, keda võiks pidada tema ärimastaapide juures Eesti üheks suuremaks kinnisvaraarendajaks, leidis Saldo aprilli alguses intervjuu tarbeks Loksa ravikeskusest, kuhu ettevõtja juba mitu järjestikust aastat end umbes kümneks päevaks sisse seab ning seal keha ja vaimu turgutab.

Reinsalult, kes läbi oma ettevõtte Property Logic jõukatele Marokos ning Brasiilias villasid ehitab, sellist peatumiskohta just ei ootaks, aga mees ise on rahul. Pidavat olema hea koht, kus end laadida, omi mõtteid mõlgutada ning üldisest sagimisest mõnda aega eemal püsida.

“Siin sinuga tegeletakse, masseeritakse, võimeldakse jne. Mina näiteks olen nädal aega siin ainult vee peal – puhastan organismi,” selgitab Reinsalu, kelle sõnul viljeleb ta sellist traditsiooni juba kümme aastat. “Ma arvan, et see on mul üks targemaid tegusid igal aastal.”

Hüvastijätt kasiinoäriga 

Pigem kohtab Reinsalut välismaal, sest ta veedab aastast enam kui poole väljaspool Eestit. See aeg kulub tal peamiselt kolmele tegevusele: perele Hispaania kodus, ärile ehk kinnisvaraarendusele ning hobidele. “Ma ju ei ela selleks, et töötada, vaid töötan selleks, et elada,” kommenteerib ta suurt hulka hobisid.

Hispaanias veedab Reinsalu aastas veidi alla kuue kuu, Eestis viibib mees paar-kolm kuud ning ülejäänu möödub teistes maailma osades: Euroopas, Brasiilias, Dubais, Indias jne. Seepärast ütlebki Reinsalu, et mööda maailma ringi sõitmist tuleb teinekord isegi liiga palju ette. “Ühes kuus teen keskmiselt kümne lennureisi,” rehkendab ta.

Reinsalu energia ettevõtjana kulub täna peaasjalikult kinnisvara arendamisele nii Marokos, Brasiilias kui ka Eestis.

Hiljuti otsustas ta, et ligi 13 aasta eest käima lükatud Kristiine Kasiino on õige aeg maha müüa ning täna ongi ettevõte endise konkurendi Olympic Entertainment Groupi üks osa. Tehinguga kasseeris Reinsalu 250 miljonit krooni.

“Väga tubli ja väga korralikult töötav firma. Muidu poleks teda ju ostetud ka,” iseloomustab ta oma endist kasiinoettevõtet. “Eks kahju ikka natuke oli,” kommenteerib ta firma müüki. “Aga täna on turul selline olukord, et kui kuskile edasi liikuda, on vaja teha üpris suur hüpe. See nõuab täiendavaid investeeringuid ning strateegilisi partnereid. Minu jaoks oli tegu valikuga, kas kontsentreeruda kinnisvaraarendusele või kasiinondusele,” ütleb ta. Valik langes kinnisvarale.

Kasiinoraha kinnisvarasse 

Reinsalu Eestiga seotud kinnisvaraprojektid koonduvad talle kuuluva KC Kinnisvara taha. Tema arvestustel ootavad siinsed projektid täna umbes 200 miljonit krooni investeeringuid.

Ettevõtja põhiaur on suunatud siiski Maroko ja Brasiilia kinnisvaraprojektidele. Välisturgudel toimetab Reinsalu ettevõtte Property Logic kaudu, kus lisaks talle kuuluvad omanike ringi inglane Sean Cusack ning hollandlane Joop Huisman. Kinnisvaraprojektid, mida mehed üheskoos arendavad, on võimsad. Võtame näiteks Maroko. Reinsalu sõnul alustati suurprojektiga 2005. aastal lõpus. Tegu on sisuliselt täiesti uue linna rajamisega, kus Property Logicu kanda on mitme piirkonna arendus.

“Meil on seal teha 11 projekti, mis sisaldavad nii erinevate kortermajade, ridaelamute kui ka suuremate ja väiksemate villade rajamist. Lisaks on meie ehitada üks viietärniline apartement-hotell. Kokku on meie kanda 1260 ühikut erinevaid villasid, kortereid, ridaelamuid jne,” selgitab Reinsalu.

Property Logicu Maroko projekti lõplik müügiväärtus küündib rehkenduse kohaselt 500 miljoni euro ehk veidi enam kui 7,8 miljardi kroonini.

“Võib-olla on meil Marokos veel lisa tulemas. Meile on tehtud üpris palju uusi pakkumisi. Seega on seis hea – saame ise valida, milliseid projekte ette võtta. Oleme hetkel Marokos kõige paremini müüv kinnisvaraarendusfirma,” ütleb ta.

Äri briti jalgpalliässadega 

Arendatavale projektile Marokos peaks Property Logic joone alla tõmbama paari-kolme aasta pärast. Kuigi ehitustööd käivad täie hooga, on Reinsalu ettevõte suutnud juba 800 ühikut 1260st maha müüa.

60 protsenti Property Logicu klientuurist moodustavad britid, lisanduvad teiste Euroopa riikide elanikud. Ettevõtte klientide hulka kuulub ka väga nimekaid tegijaid Inglismaa jalgpallikoondise mitme tähtmängija näol.

Et jalgpallistaaride hiigelteenistusi investeerida ja juhtida, on loodud vastav investeerimisfirma, kes muu seas paigutab raha ka Maroko kinnisvarasse. “See firma on teinud meiega lepingu, et nad ostavad meilt ära kõik kahe krundi peal olevad tooted. Tegu on ümber ühe spordikompleksi asuva villade kruntidega, kus ühe peal on 60 suuremat ja luksuslikumat villat, teise peal vähe väiksemad hooned. Ühtekokku hõlmab see tehing 240 ühikut kinnisvara,” selgitab Reinsalu, kelle sõnul kuuluvad tema klientide hulka sellised vutistaarid nagu John Terry, Gary Neville ja Rio Ferdinand. “Inglismaa ajakirjanduses oli see päris suur uudis,” teab Reinsalu.

Tema teada on Marokosse kinnisvara soetanud ka mõni eestlane. Reinsalu ise Marokos kohapeal viibima ei pea, kuna vajalikud tegevused on äripartneritega omavahel tegevused ära jaotatud. “Minu kanda on finantsid, juura ning back-office.”

Maroko projekti muudab omapäraseks veel asjaolu, et sellega on tihedalt seotud ka Maroko kuningas, kes on seadnud turismi riigi arenguprioriteediks number üks. Turismi edendamiseks on välja töötatud rida riiklikke programme. Projekt, kus lööb kaasa ka Reinsalu koos äripartneritega, näeb ette kuue megaresort’i väljaehitamist koos vajalike infrastruktuuride, lennujaama, sadamate ning teedevõrgustike rajamisega. Tegu on täiesti uute linnade ehitusega.

“Näiteks mõni Dubai ettevõte on nende programmide raames sõlminud ehituslepinguid, mille väärtus ulatub üheksa miljardi euroni (140 miljardit krooni – toim.),” teab Reinsalu. Seda, kui suur on vajadus investeeringute järele Property Logicul, Reinsalu ei avalda. Küll ütleb ta, et võõrvahendeid ei tule tal ja tema äripartneritel suure tõenäosusega kasutada.

Ambitsioonid ka Brasiilias 

Teine suurem ettevõtmine, millega Reinsalu hetkel tegeleb, asub Brasiilias, jäädes kahe tunni lennusõidu kaugusele suurlinnast Riost.

“Meil on ostetud Baya de Santose lahes üks saar suurusega 11 ruutkilomeetrit. Salvadori lennujaamast on sinna umbes 40 minutit autosõitu,” selgitab Reinsalu.

Property Logic kavandab sinna kuus hotelli u 2100 toaga, kaks sadamat, kaubanduskeskuse, restoranid ning 5000 ühikut villasid ja bungalosid. Lisaks ühe täismõõtmeis golfiväljaku, mille rajab maailma üks nimekamaid golfidisainereid Robert Trent Jones. Projekti veab Property Logic üksi ning selle väljamüügiväärtus küündib umbes miljardi dollarini (u 12 miljardit krooni).

“Ma arvan, et meie omafinantseeringu vajadus selle projekti raames on 40–50 miljonit eurot (626–775 miljonit krooni – toim.),” rehkendab Reinsalu.

Projekti sihtgrupiks on enam kui 50 protsendi ulatuses eurooplased, peaasjalikult jällegi inglased. Huvilisi on ka Venemaalt. “Samas on üpris võimsalt tõusmas Brasiilia keskklass,” lisab Reinsalu.

Täna koostatakse kõnealuse projekti raames planeeringuid ning selle aasta jooksul peaksid käes olema kõik vajalikud litsentsid.

Järgmine siht India 

Vaatamata kahele mahukale kinnisvaraprojektile, otsivad Reinsalu ja ta äripartnerid juba uusi võimalusi täiesti uutel turgudel kinnisvaraäri ajada. Näiteks on käidud maad kuulamas Indias. Samas midagi konkreetset võimalike projektide kohta Reinsalu veel ei ütle.

“Nagu ma mainisin, oleme üpris heal positsioonil ning saame endale sobivaid projekte valida. Alles hiljuti tuli meile ühe päevaga sisse kümme uut pakkumist. Nii Marokost, Brasiiliast, Egiptusest kui ka Kreekast. See näitab, et meie senine maine pole paha. Kuna meil ka täna tegevust jätkub, pole kuhugi kiiret. Kui alustame ühe uue projektiga aastas, on küll.”

ÜLEAEDSED

Naabritest äripartneriteks 

Oma praeguste äripartnerite Joop Huismani ja Sean Cusackiga kohtus Margus Reinsalu juhuslikult Hispaanias.

“Minu noorem poeg oli vaja tervislikel põhjustel Hispaaniasse kooli panna. Läbi selle kooli saime Huismani ja Cusackiga kõigepealt tuttavaks, siis sõpradeks, seejärel naabrimeesteks ning lõpuks ka äripartneriteks,” muigab Reinsalu.

Neist esimene, hollandlane Huisman pidas varem Amsterdamis suurt kindlustusmaaklerfirmat. Inglane Sean Cusack seisis aga aastate eest Londoni ühe suurima kinnisvaraagentuuri Foxstons rajamise taga, kus tal oli omal ajal üle tuhande müügimehe.

“Kuue aasta eest müüs ta oma osaluse maha ja kolis Hispaaniasse,” räägib Reinsalu. Kuigi tema sõnul kolisid kõik kolm meest Hispaaniasse mõttega, et võtta aeg maha, leiti mõne aja möödudes üheskoos, et võiks koos midagi teha. Tänaseks on nende firmast Property Logic väljas kasvanud rahvusvaheline kinnisvaraarendaja.

HOBI 

Autofanaatik Reinsalu 

Kui küsida Margus Reinsalu hobide kohta, ütleb ta, et mõnikord tundub tal neid isegi liiga palju olevat. Olgu siis tegu ookeanil kalapüügiga, jahilkäimisega, golfiga, suusatamisega või autodega.

Huvi neljarattaliste vastu on aga see, mis teeb Reinsalust ühe muljetavaldavama autopargi omaniku kohalike ettevõtjate seas.

Reinsalu kogusse kuulub üle kümne masina. Teiste seas paar Porschet, millest üks on sedavõrd unikaalne (Porsche 911 GT3), et seda on toodetud vaid seitse tükki. “See masin seisis Porsche esinduses Eestis, keegi ei ostnud aasta otsa,” muigab ta.

Veel kuulub Reinsalule üks esinduslik BMW, millesarnaseid on tehtud vaid üks maailmas, ning Ferrari F430 Spider. Muuhulgas kuulub Reinsalu Hispaania Ferrari klubisse.

Viimasel Genfi autonäitusel sattus Reinsalu aga sellise autotootja nagu Spyker esindusboksi. Seal hakkas talle silma sama firma maasturi ning sportauto hübriid, mida valmistatakse ainult eritellimuste alusel.

“Ma küsisin, millega on tegu. Mulle öeldi, et asja nimi on Spyker D12 Peking-to-Paris. Kuna nad võitsid aastal 1907 Pekingi-Pariisi rallil teise koha, valmistati selle auks sada aastat hiljem auto. See on esimene superlux-klassi maastur-sportauto, mille kiirus ulatub 300 km/h-ni. Mulle öeldi, et kui nüüd ostad, saad järgmisel aastal kätte. Ostsin ära ja järgmise aasta märtsis peaksin kätte saama.”

“Oh, ära küsi,” vastab Reinsalu pärimise peale, mis hinnaklassi selline masin jääb. Ütleb vaid, et tegu on kallima masinaga kui Ferrari. Küll lisab mees, et Eesti teedel teda selle autoga tõenäoliselt sõitmas ei näe.

Artikkel on avaldatud ajakirja Saldo nõusolekul

Related News: