By: Marko Pomerants

28. veebruar 2010

Marko Pomerants: mees on nagu naine, ainult täitsa teist moodi

Marko Pomerants

Pilt: Internet

Riigikogu liikme ja endise sotsiaalministri Marko Pomerantsi arvates on mees nagu naine, ainult täiesti teistsugune.

Kunagi ma kirjutasin ühes naistepäeva artiklis, et naine on nagu mees, aga täitsa teistmoodi. Naine võib saada jäähokis olümpiavõitjaks, tõsta kangi, maadelda. Naine võib teivashüppe maailmarekordit sentimeeter- sentimeetri  haaval kergitada, peaaegu nagu Bubka. Naine ongi nagu mees, aga täitsa teist moodi. Naine võib olla mehe ülemuski.

Samamoodi võib öelda, et mees on nagu nainegi, aga täitsa teist moodi. Mees võib olla sentimentaalne, abitu, kasvatada üksi last, käia  aeroobikas, olla juuksur, sekretär, kududa kampsunit. Mees nagu nainegi võib olla inspiratsiooniallikas. Maie Orav tegi meestele täitsa omaette tantsupeo. Kohalkäinuna pean ütlema, et päris ilma naisteta nad hakkama ei saanud. Pidu saigi tänu sellele palju parem.

Naisuuringute tegemisest on avalikkus ikka kuulnud, meesuuringutest harvem. Teadja teab, et on uuritud mehigi ja palju huvitavat on seoses mehega veel uurida. Kas või seda, mis eesti mehega peale hakata, et lapsel oleks isa ja naine üksikuks ei jääks.

Meeste oma poliitika 

Meeste puhul on arutatud, et meestel peaks Eestimaal olema oma – meeste poliitika.Eelkõige peaks see olema mehe naisele järeleaitmise poliitika, et naised keskmiselt viimased kaksteist aastat siin ilmas üksi elama ei peaks. Ja et kooselu oleks tore koos lastega, ilma liigse napsu ja hoopideta.  

Üksindus vanaduspõlves  tekitab masendust. Ma arvan, et naine saab sellega paremini hakkama ja mees on selle koha pealt nõrgem. Asi võib lõppeda eluküünla ennetähtaegse lõpetamisega. Olen seda ise näinud, seda toetab ka statistika.

Lihtne, aga tõeline mees

Virumaa Teatajas ilmus 4. oktoobril 2006. aastal Andry Ervaldi  lugu Urmasest - ebatüüpilisest eesti mehest. Lugu ise polnud suurem asi. Andry oskab palju paremaid kirjutada, aga loo epiloog oli vahva. Nimelt on Urmas üks lihtne Rakvere mees, kelle naine kutsus appi väljasurnud autot käima lükkama. Seal lähedal juhtus olema ajakirjanik, kes oma elus oli palju kuulnud, kuidas mehed oma naistega räägivad ja õpetussõnu jagavad. Siis, kui naine autot juhib ja mees kõrvalistmel istub, on hääletoon tavaliselt kas nördinud (et kuidas sa nii loll oled), alandav ( loll oled ja lolliks jääd) või põlastav (nii lihtsat asja ka ei oska) või hoopis... Urmase fenomen seisnes selles, et Urmas rääkis oma naisega, kes sidurit rapsakuga lahti lasta ei osanud, nagu võrdne võrdsega.

Andry artikli kirjutamise aegu viidi Virumaa Teataja naiste hulgas läbi kiirküsitlus, mis  andis hea mehe tunnusteks järgneva:

  • ei karju;

  • ei naeruväärista;

  • ei pelga kodutöid;

  • teenib stabiilselt;

  • ei nõua voodis võimatut või naisele ebaloomulikku;

  • toob vahel lilli;

  • saab aru kui naisel on parajasti tuju paha.

Jätame selles loetelus lille toomise välja. Samas  võiks isegi sisse jätta, ma pean silmas sünnipäeva ja asendada selles loetelus naine mehega ning vastupidi. Tulemuseks ongi tõdemus, et mees on nagu nainegi, aga loomulikult ka täitsa teist moodi.

Related News: