By: Siim Sepp

26. märts 2013

Naised vananevad raskemini kui mehed

vanamutt

Pilt:Internet

Naiste elu on vanas eas raskem kui meestel.

See tuleneb eelkõige ülekaalulisusest ja artriidist, mille väljakujunemine saab alguse juba enne keskikka jõudmist.

Ühes varasemas uurimuses näidati, et naised kannatavad valu käes rohkem kui mehed, mis tuleneb hormoonidega seotud erinevast valu tajumisest. Uues uurimuses näidati lisaks, et valu põhjustavate haiguste käes kannatab suurem protsent naisi kui mehi. 5888 uuritud üle 65-aastasest ameeriklasest kannatasid naised kuni 2,5 korda sagedamini valu tekitavate haiguste käes, kirjutas LiveScience.

Kuni 48 protsenti sellest erinevusest oli seletatav ülekaalulisuse ja artriidi laiema levikuga naiste hulgas. Lisandusid muud levinud kroonilised haigusseisundid.

"Kuigi naised elavad sageli kauem kui mehed, on neil suurem oht puuete tekkeks. See suurem oht tuleneb eelkõige ülekaalulisuse ja artriidi laiemast levikust naiste seas,“ ütles Duke’i ülikooli meditsiinikeskuse teadlane Heather Whitson. „Naiste kalduvus juurde võtta seoses lapseootusega või menopausi järgne kaalutõus viivad selleni, et vanas eas ei saada enam ise hakkama.“

Teadlaste sõnul on tegemist esimese uuringuga, kus tuuakse välja spetsiifilise haiguse seos puuete erineva esinemissagedusega eakatel meestel ja naistel. "Naised kipuvad elu jooksul rohkem juurde võtma kui mehed. Kui naised mõistaksid, et lisakilod võivad tulevikus viia puude väljakujunemiseni, võiksid nad olla rohkem motiveeritud kaalu kontrolli all hoidma, et mitte olla vanana lastele koormaks,“ ütles Whitson.

Asjad võivad minna veelgi hullemaks. "Meie uurimuse tulemused on eriti muret tekitavad, kui võtta arvesse ülekaalulisuse järjest suuremat levikut naiste hulgas,“ ütles uurimisrühma liige Harvey Jay Cohen. "Peame aitama naistel teha noorena paremaid otsuseid oma tervise osas.“

Lisaks ülekaalulisusele ja artriidile esines naistel sagedamini ka luumurde, nägemisprobleeme ja bronhiiti. Meestel oli sagedamini emfüseemi, südameveresoonkonna haigusi, diabeeti, rabandusi ja kuulmishäireid.

Allikas: novaator.ee

Related News: