By: Kristo Ausmees

20. oktoober 2008

Nimmevalu sündroom

Pilt:topnews.it

Nimmevalu on väga sageli esinev healoomulise kuluga haigus, mis enamikul juhtudel paraneb ise.

Nimmevalu kiirgumist nimetatakse radikulopaatiaks, rahvasuus radikuliidiks või ishiaseks. 70-85%-l inimestest on elu jooksul esinenud seljavalusid ja 40%-l radikulopaatiat.

Nimmevalud tabavad peamiselt keskeas inimesi, kõige sagedamini haigestutakse 30. ja 45. eluaasta vahel.

Nimmevalude korral etendab kindlast osa ka pärilikkus.Nimmevalu põhjuseks peetakse lülidevahelise ketta e. diski suhteliselt varajast vananemist. Lülivaheketas muutub kuivemaks, killustub selgroolülide vahelt välja ja hakkab avaldama survet närvijuurtele, lisaks diski haigustele on valu põhjuseks lülidevahelise mulgu ahenemine, lülisambakanali ahenemine ja lülilibisemine.

Nimmevalu iseloomulikuks tunnuseks on valu nimmeristluupiirkonnas. Nimmeradikulopaatia puhul esineb valu nimmenärvijuurte närvivarustuse alal, millele sageli kaasnevad tunde- ja liigutamishäired.

Valu paikneb selgroo nimme- või ristluupiirkonnas,  kiirates vahel ka tuharatesse ja reite tagapindadele.

Diagnoosimise aluseks on kaebused ja läbivaatus, lisauuringutena on kasutusel röntgenülesvõte, elektroneuromüograafia ja kompuutertomograafia.

Ravina kasutatakse medikamentidest valuvaigisteid, antidepressante ja neuroleptikume, lisaks on ravivõimalusteks füsioteraapia, ravivõimlemine ja kirurgiline ravi.

Related News: