By: Siim Ausmees

26. aprill 2009

Padar teenis kulla!

Martin Padar

Pilt:Internet

Eesti andkaimaid judokaid Martin Padar võitis Gruusias toimunud Euroopa meistrivõistlustel kuldmedali!

Tbilisis läbiviidud võistlust alustas Padar kindla võiduga bulgaarlase Ivan Ilievi üle. Teises ringis alistas judokas mulluste Euroopa meistrivõistluste pronksmedali võitja prantslase Pierre Robini ipponiga.  Poolfinaalis tuli „eesti karul“ seljatada aga venelane Aleksander Mihhailin, kusjuures maadelda tuli täisaeg ehk viis minutit. Finaalis alistas eestlane aga hollandlase Grim Wuijstersi.

Varasemal ajal on Padar tulnud Euroopa Meistrivõistlustel teisele ja kolmandale kohale. Tema esimeseks suurvõistluste võiduks oli 1995.aastal toimunud noorteolümpia kuld.  Samas ei ole Padaril vedanud mitmetel maailmameistrivõistlustel ja olümpiamängudel, kust ta on vara pidanud lahkuma.

Padari suurimaks kartuseks Gruusia EMi eel oli seotud heidetega. Nimelt on vastavalt uutele reeglitele osa heiteid keelatud ja nende sooritajat karistatakse. Judokoondise peatreeneri Avo Põhjala sõnul on uutmoodi põhimõtted ametnike poolt väljamõeldud, tuginedes arusaamale, et mõned võtted lihtsalt ei ole judole omased.

Kes lähiminevikku ei tea , siis osales Martin Padar aktiivselt huumorisarjas „Wremja“ , mängides seal doktor Liivi, Siim Kallast ning Erki Noolt. Lisaks kujutas Padar ka ühte kolmest rullnoksist ja tegi kaadri taga järele Mart Laari häält. „Mitteõppinud inimese kohta on ta lausgeniaalne,“ on öelnud varalahkunud Dan Põldroos, lisades, et spordimees on laisk nagu siga.

 Padari koomikutalent avaldus juba koolis, kui ta abituuriumi jõulunäidendis etendas Lumehelbekest, lehvides kooliõe valgetes retuusides ja seelikus mööda lava.  Kultuurilise ja meelelahutusliku aluspõhja rajas tugevale mehel tõenäoliselt tema ema, kes saatis poja Enelin Meiusi poolt juhitud moekooli, et riietuda ja osata kammiga „tööd“ teha. Hingelist küpsemist soodustas aga  Kaarli kiriku pühapäevakool ja kooli lauluring. Padar on ise tunnistanud, et esmatähtis on tema jaoks tegevuse nautimine, kuigi ühiskond arvab, et ainsana võib sportlane veremaitsest erutatud olla.

Mida arvab Padar maailmast?

“Hea kunstnik teeb kõrginspiratsiooniga väga hea töö, aga viletsama inspiratsiooniga on ta looming siiski samuti üle keskmise. Mul on nii, et hea inspiratsiooniga tuleb välja väga hästi, aga viletsama inspiratsiooniga ei taha nagu midagi tulla.”

(Martin Padar, SLÕL 4. mail 2006, elu üle arutledes)


“Kohutav karu oli sees. Väljend võib näida kerglasena, kuid ma nagu ei märganudki, et keegi mul vastas on.” (Martin Padar, SLÕL 23. märtsil 1999, pärast Varssavi MK-turniiri)


“Ikka öeldi: sina oled noor, sul pole midagi kaotada. Nüüd kahtlevad kõik minus ja ka ma ise tean, et pole ammu midagi saavutanud. Nüüd tunnen mina, et mul pole midagi kaotada.”

(Martin Padar, SLÕL 25. juulil 2001, Müncheni MMi eel)

 

“Täna õppisin, et ega minu ala ikka sisemise julguseta teha saa. Seni jäi palju kõhkluste taha. Treenerid on alati öelnud: ära mõtle võidust või kaotusest, mõtle võtetest! Neil on õigus.” (Martin Padar, SLÕL 20. mail 2002, Maribori EMil hõbeda võitnult)

“Kaaluga on tulnud jõud. Tunnen seda kohvrit tõstes ja ka tatamil. Varem võttis suur kuju õlast kinni ja sakutas mind, nagu tahtis. Pidin klähviva koerakesena ümber tema jooksma ja rünnakukohta otsima. Nüüd löön jalad maha nagu pakud! Seisan!” (Martin Padar, SLÕL 16. mail 2003, raskekaalu siirdunult)

Mida inimesed Padarist arvavad?

 

“Puhtalt keskendumise küsimus. See on Martini kõige rohkem arendamist vajav külg. See, et kui tuled välja, siis oled keskendunud ja vähemalt sead endale võistluseks mingi kvalitatiivse eesmärgi. Kui ei suuda puhtaid heiteid teha, siis maadled väiksemate tehnikate peale, mitte ei lase ennast saatusel juhtida.” (Indrek Pertelson, SLÕL 11. aprillil 2006, Moskva Super-MK-etapil)


“Martin on nagu vahelduvvool. Kui voolu on, siis särab nii, et sule silmad. Kui voolu pole, valitseb pilkane pimedus.” (Aavo Põhjala, SLÕL 23. mail 2005, Emil)


“Padari maadlus on kui loterii – kunagi ei tea, mis juhtub.”(Aavo Põhjala, SLÕL 6. septembril 2005, enne Kairo Mmi)

“Padar on jälle Padariks saanud. Ta on kui kunstnik, kes ei saa käsu peale maalida, kuid sisemisest sunnist küll.” (Aavo Põhjala, SLÕL 5. detsembril 2005, pärast EM-pronksi)

Artikli koostamisel kasutatud Õhtulehe artiklit  "Martin Padar avaneb tatamil siis, kui muretsemisest väsib"