By: Paul Varul

20. juuni 2010

Parul Varul: mehelik mees on enesekindel

Pilt: varul.ee

Mees peab olema mehelik, selles ei ole kahtlust. Mis aga teeb mehe mehelikuks?

Kindlasti on siin palju tegureid, täna tahan rõhutada ühte olulist aspekti – edukust ja enesekindlust.

Mehelikkuse vaata et tähtsaimaks mõõdupuuks on olla edukas. Edukas olla ei tähenda aga üksnes palju teenida, olla tuntud, olla valitud jne, nagu paljudel juhtudel arvatakse. Iseenesest ei ole pürgimises olla edukas midagi halvustamisväärset, otse vastupidi – mees peabki püüdma olla edukas. Peamine selle juures on – millisel viisil ning mis hinnaga. Siit algavadki probleemid. 

Ei tasu püüda olla edukas iga hinna eest, see võib tekitada pettumust ja stressi koos kaasnevate tervisehädadega. Parem tee midagi, mida Sa hästi oskad ja mis on teistele vajalik, see annab Sulle enesekindlust, edukus tuleb siis iseenesest. Minu arvates on väärtuslik ja edukas mees see, kes midagi tõeliselt hästi oskab, kes on professionaal omal alal. Kui mees on hea treial, autojuht, torulukksepp, arst, insener, õpetaja, õppejõud jne jne, ja suhtub oma töösse ja iseendasse lugupidavalt, hindavad tema tööd ja teda ennast ka teised. 

Oskus midagi hästi teha ja selle üle uhkust tunda, tekitab enesekindluse. Enesekindel mees saavutab alati rohkem kui ebakindel. Sellise olukorra kohta öeldaksegi – mees omal kohal. Kui oled sattunud aga Sulle mittesobivale alale, kus kõik ei tule välja nii nagu vaja, teised tunduvad edukamad ja osavamad, tekib oht püüda iga hinna eest tõestada, et ma ei ole kehvem. Sihikindluse ja töökusega saavutab palju, kuid kui “asi ikkagi ei istu”, võib tekkida rahulolematus iseendaga, pettumused ja stress.

Väärtuslikuks teeb mehe see, kuidas ta oma tööd teeb, mitte niivõrd see, mida ta teeb. Kui töötada valdkonnas, kus Sa ei suuda olla professionaal, on kerge tekkima alaväärsustunne ja kompleksid. Kompleksidega inimene püüab iga hinna eest jätta mulje, et ta on võimeline enamaks kui tegelikult.

Kompleksiga mees ei ole enesekindel, ta võib oma saamatuse varjamiseks olla teiste suhtes pahatahtlik ja ebaaus. Niisugustel juhtudel tuleb endalt küsida – kas ma olen õige koha peal? Mida ma suudaksin teha kõige paremini? Vajadusel tuleb teha pööre ning leida enesele “see õige koht”, kus saad olla rahulik, enesekindel ja edukas, olgugi, et see koht võib näida vähemhinnatum kui see, kus oled praegu, aga ei ole rahul. 

Hinnatum või vähemhinnatum ei ole töökoht iseenesest, vaid hinnatud saab olla töö tegija, kes on professionaal. Oma ala tõelist professionaali, olgu tehtav töö milline tahes, imetlevad kõik. See võimaldab mehel olla enesekindel ja õnnelik, ühtlasi terve ja rahulik.