18. märts 2014

Selgus möödunud aasta staarpealkiri

Üsna sõltumatu kvaliteetmeedia portaali Sulev Meedia www.sulev.ee poolt välja antava Kuldse Prill-laua preemia laureaadiks valiti žürii poolt mullu Ärilehes ilmunud majandusuudise “Paberiteta poola kartul jäi turuletil lebades ametile vahele” pealkiri.

Žürii rõhutas peapreemia võitnud pealkirja inimlikku lihtsust, taimetarkuse valdamist ning uuenduslikku keelekasutust. "Staarpealkiri on nagu sadul sea seljas: küllalt jabur, et äratada tähelepanu, ja samal ajal piisavalt seosetu, et anda edasi infot,” parafraseeris ajakirjanduskorüfee Juhan Peegli sõnu žürii esimees. 

Auhindadega pärjati erinevates kategooriates esinenud pealkirju. Välisuudiste silmatorkavaim pealkiri kõnetas mitmeid hindajaid ka isiklikult, nii antigi žürii poolt enim hääli pealkirjale “Tagumikuangerja sündroom: kodune loomaporno viis hiinlase paanikaga haiglasse”. 

Kohalike uudiste põrutavaimad sündmused võib kokku võtta kahe regionaalelu puudutava pealkirja abil - “Tori mees magas võõra naisega” ning “Türil tõugati meest”. Viimane pealkiri võitis esikoha ka Koit Pikaro-nimelise krimiuudiste rändkarika konkursil. 

Aasta kurioosumi tiitliga pärjati pealkirja “HARULDASED FOTOD: Piitspeenike dieedikuninganna Victoria Beckham mugis autos õuna”. “Eesti väiksus ei tähenda, et meie meedia ei suudaks võistelda maailma suurimate ajakirjanduskontsernidega operatiivse ning olulise info edastamisel,” tunnustas Eesti pealkirjameistreid Sulev Meedia kolleegium. 

Spordivallas lõid laineid pealkirjad nagu “Kanepiga kohtunud tipptennisist sai dopingu kasutamise eest võistluskeelu” ning “Selveri muumiad muutsid tibud kukkedeks”. Žürii tõstis esile viimase pealkirja autori lugejasõbralikkust, sest artiklile oli lisatud ka pealkirja mõistmise juhend. 

Rahvaste sõpruse preemia läks tänavu jagamisele kahe pealkirja vahel - “Matšomehed ahvatlevad naisi pigem mahajäänud riikides (nagu Läti)” ning “Eesti halumasin tahab soomlastele ära teha”. 

Aasta pärimuspealkirja nominentide seast tõusis selgelt esile pealkiri “Evelin Ilves oli eelmises elus neegerori Külba “. 

Žürii esimehe sõnul oli rõõm tõdeda, et Eesti ajakirjandus ei kohku tagasi ühegi teema kajastamise ees ning asjadest räägitakse leheveergudel otse ja varjamata. Selle ilmekaimaks tunnistuseks on mullune pealkiri “Ilma-Grete peni väljutas saatesalvestusel põiesaadusi”.

Peavoolumeedia edumeelsust illustreerib, et ei kardeta ka esoteerilisemaid teemasid, nagu tõestab pealkiri “Eneli Kaasik äratab ellu nii inimesi kui ka küla.”

Arvestades Eesti meedia suurt huvi ühe teatud liiki metslooma tegevuse vastu, tuli Sulev Meedia toimetusel anda välja ka eripreemiad koprauudistele - “Ärritunud kobras ründas Valgevenes meest ning pures ta surnuks” ja “Inimkobras langetab Pirita jõe orus puid”. 

Professionaalsetele meediaväljaannetele sekundeeris edukalt ka hääl rahva seast, kes avaldas ühes nö. sotsiaalmeediat edendavas meediaväljaandes südantlõhestava artikli pealkirja all “Ahastuses laps ei leidnud ühetoalises korteris teist tuba, kuhu ema tal jonnima käskis minna.” 

Lõpetuseks jääb Sulev Meedia kolleegiumil üle vaid loota, et Eesti pealkirjameistritel jätkub inspiratsiooni prill-laua tabamiseks ka edasistel aastatel ning ehk juba õige pea kordub siin see, mille tõi kaunilt esile möödunud aasta kõige numpsikum pealkiri - “Ahvike viib talve minema”.