By: Siim Sepp

2. oktoober 2013

Sõpru vahetatakse tsüklite kaupa

sõprus

Pilt:teamsugar.com

Sõprade ja tuttavate koguarv võib aastate jooksul üha kasvada, kuid kui arvesse võtta vaid kõige lähemaid sõpru, kaotatakse neist seitsme aasta jooksul pooltega lähikontakt ning tühjaks jäänud kohad täidetakse uute sõpradega.

Selle tulemusena jääb inimeste lähima suhtlusringkonna suurus läbi aastate enam-vähem samaks, kirjutas LiveScience.

Hollandi Utrechti ülikooli sotsioloog Gerald Mollenhorst viis läbi uurimuse, mille käigus analüüsiti sõprussuhete tekkimise konteksti ning inimeste sõpruskonna suurust ning muutumist. Ta küsitles 1007 inimest vanuses 18-65 aastat ning kordas küsitlust seitse aastat hiljem.

Küsitluses esitati muu hulgas järgnevad küsimused: Kellega sa isiklikest asjadest räägid? Keda sa kutsud endale appi, kui kodus on vaja suuremaid töid teha? Kelle poolt sa sageli läbi hüppad? Kus sa endale lähedase inimesega tutvusid? Kus sa temaga nüüd kohtud?

Tulemused näitasid, et lähedase sõpruskonna suurus jäi läbi aastate stabiilseks, kuid paljud suhtevõrgustiku liikmed olid uued. Keskmiselt 30 protsenti vestluskaaslastest ja abistajatest olid seitse aastat hiljem oma positsiooni säilitanud. Vaid 48 protsenti sõpradest olid samaks jäänud.

Mollenhorst näitas ka, et suhtluskonna kujunemisel ei mängi peamist rolli isiklikud eelistused – sõprade valikul on piiravaks hoopiski võimalused sõprussuhteid sõlmida. Ta leidis, et inimesed leiavad uusi sõpru sageli samal viisil ja samast kontekstist, kust nad varem on sõpru leidnud.

Allikas:novaator.ee

 

Related News: