By: Sulev Valner

4. aprill 2011

Sulev Valner: Eesti (mees) vajab aega

Sulev Valner

Ajalugu on näidanud, et kui Eestile ainult antakse piisavalt aega rahulikult omapäi areneda, siis läheb meil täitsa hästi.

Seda tõestas Wabariigi areng kahe ilmasõja vahelisel ajal, mis kahjuks jäi nii lühikeseks nagu ta jäi. Seda on näidanud viimased viisteist aastat suhteliselt head arengut olenemata parasjagu võimul olevast valitsusest.

Sama on minu meelest lugu tüüpilise eesti mehega. Me vajame parasjagu aega, et ennast elus rahulikult tõestada. Igas mõttes ja igal pool – kodus, tööl ja mujal.

Igaüks, kes mõtleb tagasi näiteks oma kooliajale, näeb, et harva on hilisemas elus klassi edukamad ja õnnelikumad just need, kes olid koolis suured “tegijad”.

Töökohtadel ei osutu pikemas perspektiivis tihti sugugi kõige paremateks need töötajad, kes kohe esimestel töönädalatel hirmsa aktiivsusega silma paistavad. Eesti mehe parimad küljed avanevad sageli oma täiel kujul alles ajapikku.

Ka spordis küpseb tüüpiline Eesti täht pigem aegamisi ning sageli jõuab kärsitu meedia tulevasi võitjaid juba ette maha kanda kui lootusetult perspektiivituid. Pärast ei taha muidugi keegi enam meenutada, mida öeldi näiteks noore Erki Noole kohta.

Probleem on, et tänases kiirustavas ja kärsitus ning kiirele edule orienteeritud elurütmis nõutakse eesti mehelt sageli ebareaalselt kiireid tulemusi, kiiret reageerimist ja kiireid vastuseid kohe igale küsimusele, kirglikku ülevoolavust suhetes jne. Ehk siis kokkuvõttes – hoopis teistsugust temperamenti kui tal tegelikult on. 

Mõtlikkus ja ettevaatlikkus ei ole moes. “Tasa sõuad, kaugele jõuad” mõtteviis ei kõla kuigi seksikalt. Parem 15 minutit kuulsust koos ebamäärase tulevikuga kui lihtsalt hakkamasaamine, näib kõlavat ajastu nõue, mis eesti mehele esitatakse. 

Kirglikud, temperamentsed ja avatud välismaa mehed olevat hoopis paremad, kirjutatakse suhteajakirjades. Rahu, ainult rahu, tahaks seepeale sisendada - endale ja kõigile oma eesti sõpradele. Pole vaja masendusest jooma kukkuda või hakata autoroolis iga hinna eest mehelikkust tõestama. Kes pärast naerab…

Küll aja jooksul näeme, mis õige eesti mehe sisu väärt on. Peaasi on selle ajani elada.