By: Siim Ausmees

2. märts 2009

Tipp juba paistab....

Aivar Rehemaa

Pilt:suusaklubi.ee

Eesti lootustandvaim suusajataja Aivar Rehemaa saavutas Liberecis 50 km vabatehnika ühisstardiga sõidus 10.koha!

Enne võistlust polnud Rehemaa enesetunne just paremate killast. Veel distantsi alguseski ei näidanud miski, et täna on tema päev. Mida kilomeeter edasi, seda paremaks läks aga enesetunne. Suusad olid õnneks algusest lõpuni superhead. Veel poolel maal oli eestlane 25. positsioonil, kaotades liidrile 19,1 sekundiga.  Finišisse jõudis mees aga karjääri kõrgeimal, 10. kohal.

Juba teist korda otsustati Rehemaa koht Libereci MMil fotofiniši põhjal – taas kord pidi ta tunnistama vastase nappi paremust. Seekord edestas teda ühe sajandikuga prantslane Vincent Vittoz, Obersdorfi MMi suusavahetusega sõidu maailmameister.  Rehemaa treener Anatoli Šmigun lahkus Libereci MMilt rahuloleva pilguga „Aivar võitles tublisti. Kümne palli süsteemis paneksin talle kümne, viie palli süsteemis viie.“ Rehemaa jaoks oli tegemist vaieldamatult parima tulemusega täiskasvanute seas. Kas tulemus kaalub aga üle 2002.aasta juunioride maailmameistrivõistluste kuldmedali?

Rehemaa puhul on vaieldamatult tegemist Eesti suusatajate järelkasvu parima näitega, kes loodetavasti hakkab juba järgmisel hooajal näitama „õigeid“ ja eesti suusapublikule sobivaid tulemusi. Mae sõitis Rehemaa vanuses välja esimese märgatava tulemuse – Nagano olümpiamängude kuuenda koha, Andrus Veerpalul polnud 26aastaselt veel midagi lauale lüüa. Kas järgmisel talvel Vancouveri olümpialt ja ülejärgmisel Holmenkolleni MMilt võiks Rehemaalt juba medalit oodata?

Rehemaad edastasid Liberecis sellised suusamaailma tipud nagu  Petter Northug, Maksim Võlegžanin, Tobias Angerer, Giorgio di Centa, Sergei Dolidovitš, Rene Sommerfeldt, Martin Koukal, Teemu Kattilakoski ja Vincent Vittoz.

Kokkuvõttes pälvis Aivar suusaalade maailmameistrivõistlustel Eesti meeskonnalt „raudmehe“ tiitli, kes suutis osaleda võimalikult paljudel võistlustel nii individuaalselt kui meeskonnaliikmena. Kümne päeva jooksul jättis suusataja selja taha 114 600 meetrit. Sõitmata jäi vaid individuaalne sprint. "Jah, eks see MM olnud mulle kui teine Tour de Ski. Ma ei tea, palju neid suusatajaid oli, kes viis sõitu kaasa tegid," sõnas Rehemaa.

Suusakoondise peatreeneri Mati Alaveri arvates tegi Rehemaa väga hea sõidu klassikalises tehnikas sõidetud paarissprindis koos Andrus Veerpaluga. „Aivar tegi väga hea sõidu. Kaheksas koht on meie jaoks väga hea, me pole paarissprindis tiitlivõistlustel nii kõrgel veel lõpetanudki,“oli peatreener Alaver tulemusega rahul. «Meestel jäi taastumisaeg väheks. Oleksime sõitnud esimeses poolfinaalis, jäänuks pool tundi rohkem aega.»

Pärit suusatajate perekonnast

Aivar Rehemaa isa õde on Rutt Šmigun, kes omakorda on Eesti suusakuulsuse Kristina Šmigun-Vähi ema ja Eesti ühe andekaima suusatreeneri Anatoli Šmiguni naine.

1954. aasta 4. mail sündinud Rutt Šmigun-Rehemaa tuli Euroopa juunioride hõbedale juba 1970ndal ehk viieteistkümnesena. MMi siis veel ei peetud, aga eurooplased valitsesid suusamaailma. Kokku võitis ta juunioride EMilt nelja aastaga neli kulda, kaks hõbedat ja ühe pronksi. Hilisem abikaasa Anatoli Šmigun tegi juunioride EMil puhta töö 1972. Samuti on korra tipus olnud ka „raudmehe“ täditütar Katrin Šmigun, kui lõhkudes vanema õe tuules liialt trenni teha, väsitas ennast liigselt ja põles läbi enne päris tippu jõudmata. Suusaperekonna „libedaimaks suusaks“ on Kristina, kelle saavutustest teavad kõik eestlased.

Aivar Rehemaa CV

Sündinud 28. septembril 1982.aastal
Pikkus 195 cm
Kaal 75 kg
Juunioride maailmameister 30 km ühisstardiga sõidus- 2002
Treener Anatoli Šmigun