By: Lauri Habakuk

17. aprill 2010

Toomas Raadik-kodumaine korvpallivirtuoos

Toomas Raadik

Pilt:Internet

Ta on noor kahe meetri pikkune korvpallur, kelle agressiivseid osavaid korvialuseid liigutusi kardab enamik mängijaid, kes peavad Korvpalliklubi Pärnu vastu võitlusesse astuma.

Lisaks, vähegi asjatundlik korvpallur on teadlik, et sellele mängumehele ei tohi vaba ruumi jätta ka korvist eemal – tema kolmepunktivisked tabavad selleks liiga suure tõenäosusega. Kes on see mitmekülgne rahvuskoondise kandidaadist spordimees?

Tema nimi on Toomas Raadik, Pärnu kohalikule korvpallipublikule tuntud kui Tom. Ta sündis 1990. aasta 15. augustil. Tom on elupõline KK Pärnu kasvandik, kes on viimased kolm aastat kuulunud ka meistriliigas palliva esindusvõistkonna nimekirja. Samas oleks ülekohtune viimasel Eesti Korvpalli Meistriliiga (KML) hooajal Toomase esinemist pelgalt meeskonna nimekirja kuulumiseks pidada: noormees sai platsile keskmiselt 16,85 minutiks ning jõudis selle aja jooksul visata keskmiselt 7,14 punkti. Kui võrrelda antud arvusid kahe varasema hooaja näitajatega, on võimalik täheldada ilmselget progressi. Selleks, et saada Toomas Raadiku korvpallurikarjäärist selgema pildi, oleks mõistlik liikuda ajas tagasi.

Algus

Oli 2000. aasta sügis, mil 10-aastase Rääma Põhikooli õpilase Tomi kõrvu jõudis uudis, et kooli võimlas on tekkinud võimalus korvpallitrennidest osa võtta. “Kuna ma käisin juba endast vanemate sõpradega regulaarselt tänavakorvpalli mängimas, siis otsustasin minna ka trenni,” lausus Toomas Raadik. Juba esimesel trennihooajal hakkas Toomas osalema minikorvpalli Eesti meistrivõistlustel. Antud hooaeg oli ühtlasi ka Mait Käbini loodud KK Pärnu esimene tegutsemisaasta. Seega on Raadikul au kuuluda nende inimeste hulka, kes on klubi liikmed olnud alates selle loomisest kuni tänase päevani. See selleks, tulgem nüüd tagasi Toomas Raadiku võistlusspordi debüüdi juurde.

Toomas Raadiku võistlustee miniklassis ei alanud kõige helgemates toonides – hulga kaotuste kõrvale saadi vaid üks võit. “Me olime kogenematud, esimest korda võistlustel,” põhjendas Raadik võistkonna tolleaegseid kesiseid tulemusi. “Me võitsime vaid ühe mängu, kuna üks lasteaialaps viskas pidevalt mitu omakorvi,” lisas Toomas naljatledes. Samas ei saa kahelda, et Toomas võitles juba miniklassis mängides sama innukalt nagu täiskasvanu eas. Tõestuseks, et Raadikus juba kümme aastat tagasi potentsiaali nähti, ei saa mainimata jätta, et Tom valiti Eesti minikorvpalluritest koosneva koondise kandidaatide hulka. “Meil ei pandudki lõpuks meeskonda välja, oli vaid kahepäevane laager,” selgitas Toomas. “Oli ka üks sõprusmäng. Kelle vastu, seda ei mäleta.”

Toomas oli poiss, kes ootas iga trenni huviga ning nautis pallimängu täiel rinnal – trenni vahelejätmiseks pidi olema väga mõjuv põhjus. Paraku mõjuv põhjus ka tekkis. “Algul käisin korralikult trennis. Paar aastat hiljem hakkasid põlved valu tegema, siis oli kriitiline periood,” kirjeldas Raadik oma noorusaegset, peamiselt kiirest kasvamisest tingitud terviseprobleemi. Valutavad põlved sundisid Toomase vahele jätma terve hooaja.

Noorteklass

Toomas ei jätnud aga jonni. Pärast aasta kestnud puhkuspausi oli ta saalis tagasi. Tõsi, ükski tagasitulek ei ole spordis lihtne. “Kui ma tagasi tulin, siis olin ma eakaaslastest füüsiliselt kõvasti maas,” lausus Raadik. Tom paistis aga juba noore poisina silma inimesena, kes ilma võitluseta naljalt alla ei anna. Juba noorteklassis nägi Toomases potentsiaali saamaks vähemalt meistriliiga mängijaks ka Mait Käbin, Tomi treener. “Kõik eeldused olid olemas. Lisaks väga hea käitumine ja töötahe,” kiitis treener andekat õpilast. “Hakkasin vaikselt vormi koguma, esimesed kaks hooaega (pärast tagasitulekut – L.H.) võistlesin suhteliselt vähe,” kirjeldas Toomas keerulist perioodi. Samas, kui armastus hobi vastu on piisavalt suur, siis polegi loobumismõtetel võimalik kusagilt jõudu ammutada. “Vahepeal on ikka tüdimus peale tulnud, aga et üldse enam mängida ei viitsi – seda pole olnud,” sõnas Toomas. Lisaks andis Tomile jõudu ka silme ees terendav eesmärk, kindel siht – pääseda mängima meistriliigasse.

Esmaseima eesmärgi täitumine

2007. aasta detsembrikuus sai Toomas ilmselt oma elu ihaldatuima jõulukingi. Selle kingituse tegi huvitavaks asjaolu, et see ei olnud omistatud tänu ligemese üllameelsusele, vaid tänu raskele tööle, mis nõudis tohutut higivalamist ning hulgaliselt eneseohverdusi. Nimelt sai Toomas uued riided – maika ja püksid. Tõsi, ilmselt ei oleks enamik inimesi nõus maika ja pükste nimel jõuluvanale luuletustki lugema, veel vähem rasket tööd tegema ning eneseohverdusi kannatama. Samas tuleb tõdeda, et tegemist ei olnud tavaliste riietega. Maika selja peal oli suur number “11”, mille kohale oli kirjutatud “Raadik” – Toomas oli täitnud ühe elu eesmärkidest, temast oli saanud täieõiguslik KML mängija.

Esimesel meistriliiga hooajal 17-aastane Toomas veel meeskonna põhitegijate hulka ei kuulunud. Raadik usaldati platsile üldjuhul mängu lõpus, mil enam midagi võita või kaotada ei olnud – ja sedagi vaid neljal korral. Tema 2007/2008 hooaja põhiturniiri keskmised näitajad mängu kohta olid järgmised: 2,61 minutit, 0,67 lauapalli ning 1,33 punkti. Vähest mängupraktikat iseloomustab ka tõik, et Toomas ei jõudnud nelja põhiturniiri mängu jooksul teha ühtki viga. Hoolimata sellest, et Toomas veel võistkonnale kasulik olla ei suutnud, sai ta kasulik olla iseendale ning hulgaliselt väärt kogemusi omandada. Küsimusele, kuidas mees ise oma debüüthooaega hindab, vastas Raadik äärmise tagasihoidlikkusega: “Mis seal ikka hinnata, olin füüsiliselt ja tehniliselt nõrk.” Lisaks ei tähtsusta Toomas üle ka Eesti tugevaimasse korvpalliliigasse mängima pääsemist. “Suht avansina sain sinna meeskonda,” ütles Raadik. Samas annab Toomas endale aru, kui kasulik KK Pärnu esindusvõistkonda pääsemine talle oli. “Selles suhtes võin rahule jääda, et sain endast tugevamatega trenni teha ja areneda,” lausus Tom.

Ka Toomas Raadiku teine hooaeg meistriliigas seisnes Eesti mõistes tippkorvpalli õppimises. Samas, võrreldes varasema aastaga võis statistika puhul täheldada Raadiku soliidset arengut – enamik tema keskmiseid näitajaid mängu kohta olid paranenud. Toomas pääses mängu keskmiselt 6,26 minutiks, mille jooksul võttis keskmiselt ühe lauapalli ning viskas keskmiselt 2,67 punkti. Seega, Toomas suutis oma teisel KML hooajal antud kolme statistilist näitajat kahekordistada.

Kolmandaks hooajaks ei olnud Toomase areng pidurdunud. Seda tõestab nii statistika, spordihallis nähtav mängupilt kui ka treener Mait Käbini sõnad. “Pärnu võistkonnale on Toomas hetkel asendamatu mängija,” ütles Käbin. Raadiku keskmised mänguminutid olid kasvanud arvuni 16,85. Selle aja jooksul jõudis ta visata keskmiselt 7,14 punkti ning võtta keskmiselt 2,86 lauapalli. Lisaks tegi Raadik ka keskmiselt 0,62 vaheltlõiget ning pani keskmiselt 0,57 blokki.

Tulevik tõotab tulla helge

Toomas Raadiku korvpallialased ambitsioonid ulatuvad kodumaisest liigast tunduvalt kaugemale. “Võtan sammu korraga, kuid tulevikus tahaksin jõuda mängima mõnda tugevasse Euroopa klubisse,” ütles Tom. Raadik tunnistas ka, et kui tal õnnestub pääseda Euroopa klubisse, siis järgmine eesmärk võiks olla mängida näiteks Euroliigas või NBA-s. Oma õpilase arenemisvõime osas on optimistlik ka treener. “Arvan, et mõni Eesti tippklubi ei ole tema puhul kindlasti lagi,” lausus Mait Käbin. Lühiajalisemas perspektiivis peab Toomas oluliseks aga anda endast maksimum järgmisel sügisel algavatel kohalikel meistrivõistlustel. “Arvan, et järgmisel hooajal võin olla juba mängukõlbulik,” oli loo kangelase tagasihoidlik mõte. Samas peab Toomas kõlbulikkust näitama ka juba sel suvel, mil läheb Eesti rahvuskoondise kandidaadina peatreener Tiit Soku juhendatavasse koondise treeninglaagrisse.

Peaga mängija

Toomase esimene treener Mait Käbin hindab kõige enam oma kasvandiku võimet teha mõttetööd. “Saab asjadest kiiresti aru, analüüsivõimeline, üliheade funktsionaalsete oskustega,” loetles Käbin Raadiku peamiseid tugevaid külgi. “Piltlikult öeldes, teda ei peagi mängus vahetama: ta teab oma plusse ja miinuseid ning teeb tööd arengu nimel muljetavaldavalt,” lisas Käbin. Negatiivse poole pealt nimetas treener vaid Toomase liiga kerget kehaehitust. Samas, lihased on treenitavad kõikide inimeste puhul, peaga mängimise õpitavus on aga küsitav. Teades Toomase meeletut töötahet on tema füüsilise vormi paranemine vaid aja küsimus.

Lisaks palliplatsil mõtlemisele hoiab Toomas aju tööhoos ka ülikoolis. Tom õpib Tallinna Tehnikaülikoolis materjalitehnoloogiat. Kuna Toomas ei saa kooli tõttu pidevalt Pärnus viibida, on talle loodud võimalused pealinnas harjutamiseks. “Kõik on hetkel paigas. Oleme leidnud Toomasele koostöös TTÜ peatreeneriga head treenimise võimalused Tallinnas,” ütles Mait Käbin.

Lõpetuseks

Kui te juhtute tulevikus meediakanalite vahendusel Euroliigat või NBA-d jälgides nägema antud loo kangelast palle pealt korvi surumas, kolmepunktiviskeid tabamas või erinevate tähtmängijate visetele “kulpe” panemas, siis ärge üleliia imestage. Toomas Raadik vallutab veel kogu korvpallimaailma – see on absoluutne tõde!