By: mees.eu

20. märts 2012

Vikskingade stiilivariandid

Pilt:obuck.com

See artikkel on mõeldud sinule, kui oled kordki elus ostnud endale kvaliteetsed vikskingad (ingl k dress shoes) ning hiljem avastanud, et need ei sobi kokku poolte riideesemetega sinu garderoobist.

Sugugi mitte kõik vikskingad ei kõlba igaks otstarbeks ega koos kõikvõimalike riietega kandmiseks ning teatud sündmuse jaoks võivad ühed kingad olla sobivamad kui teised. Kuna kvaliteetsed vikskingad on tavaliselt üsna krõbeda hinnaga, oleme koostanud selle ülevaate, et stiilsete ja sobivate jalatsite ostmine ei oleks enam sedavõrd keerukas või isegi piinarikas tegevus. 

Loe edasi, et saada teada, mida tuleks vikskingade puhul tähele panna ning kuidas valida õigeid kingi oma järgmise pidulikumat laadi seikluse tarbeks.

Oksfordid

Oksfordid on nahkkingad, millel on suhteliselt madal pöiaosa, seotavad paelad ning millel ei kasutata kummitalda. Algselt käibis Inglismaal nende kohta ka nimetus Balmorals. Samas võidakse oksforde tänapäeval valmistada juba seemisnahast või sünteetilistest materjalist, ent sõltumata nende materjalist on oksfordid enamasti üsna lihtsa välimusega ja praktiliselt ilma ilustusteta. 

Nagu enamiku vikskingade puhul on oksfordide põhilised värvitoonid must, tumepruun, pruun, lillakaspruun, sügavpunane, kastanpruun ja mõnikord ka valge. Oksfordid on head üldotstarbelised vikskingad, mis sobivad väga erinevate sündmuste puhuks. Kontoris kandmiseks piisab tavalistest kaunistamata mustadest oksfordidest. Poolpidulikel või moodsatel glamuuriüritustel on oksfordid samuti omal kohal, kuigi siin võib nende värviga mängida, valides näiteks konjakikarva kingad, et luua elegantset kuid samas maalähedast muljet. Pidulikel puhkudel tuleks jälle kasutada musti oksforde, mis on valmistatud kõrgpoleeritud lakknahast ning mille konts ja tald on võimalikult siledad ja õhukesed. 

Mokassiinkingad

Esimest korda ilmusid mokassiinkingad välja 20. sajandi algupoolel ning nendest on nii ülikonna juurde sobivaid kui ka sportlikumaid versioone (viimaste puhul tuleks mõelda näiteks jahtlaevadele). Kõigi mokassiinkingade iseloomulik tunnus on aga paelte ja pannalde puudumine. Traditsiooniliselt on mokassiinkingi valmistatud nahast ning nad on mõeldud lihtsalt jalga libistamiseks. Nende ülaosa meenutab mokassiine, kuid nende konts on lai ja suhteliselt lame. Paljudel mokassiinkingadel on ehistutid, kuigi tänapäeval on neist ka tihtipeale loobutud. Põõnaga mokassiinkingadel jookseb üle kingapealse rihm, mis oli algselt mõeldud ilustuste või ornamentide aluspinnaks. 

Rõhutatud ninaosa

Rõhutatud ninaosaga kingad ei ole sisuliselt muud kui ilustatud oksfordid. Vikskingi on võimalik mitmel moel kaunistada, kuid ninaosa rõhutamine oksfordil on kindlasti kõige levinum võimalus. Oksfordid on tavaliselt üsna lihtsad, ilma liigeste detailideta kinga peal varvaste kohal. Rõhutatud ninaosaga kingadel seevastu on varvaste kohal täiendav nahakiht või -riba. Mõnikord võib see lisatud osa moodustada lihtsalt ühe selge joone ning selliseid kingi on võimalik sagedamini kanda. Samas tuleks väga stiilseid rõhutatud ninaosaga kingi hoida erilisteks puhkudeks ning kanda ainult koos sama kvaliteetsete rõivastega. Igas muus osas sarnanevad nad traditsiooniliste oksfordidega, kuid kontrastõmblusega varbaosa kohale kinnitatud suur nahkriba muudab nad eriliseks.

Vikssaapad

Vikssaapad on kitsad, üle pahkluu ulatuvad poolsaapad, mille kitsas kannaosa liibub tihedalt jala ümber. Need Prada mustad poolsaapad on täpselt sellised. Sellest stiilist saapad on sageli kõrgpoleeritud ning on tihti kaunistatud torkemustritega (nn tiivaotsa muster). Sellised saapad sobivad suurepäraselt ülikonna ja ka vaba aja rõivaste juurde, milleks võib olla näiteks hästi istuv paar tumedaid disaineriteksasid, paar viigipükse või igapäevaülikond. 

Mungarihmikud 

Selle nimetusega viidatakse vikskingadele, millel sarnaselt mokassiinkingadega ei ole paelu.Ent kui mokassiinkingadel tavaliselt pealsedetaile ei kasutata või kasutatakse ainult ehistutte, siis mungarihmikute pealsel on metallpannal ja nahkrihm. See eristab neid ka rõhutatud ninaosaga kingadest, kus nahkriba asub kinga varbaosa kohal. 

 

Related News: